Եվրոպական կենտրոնական բանկի (ԵԿԲ) փոխնախագահ Լուիս դե Գինդոս Խուրադոն զգուշացրել է, որ ուկրաինական իրադարձությունների պատճառով գնաճը Եվրոգոտում երկար ժամանակ բարձր կլինի։ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ նման կարծիք է նա հայտնել գերմանական Handelsblatt թերթին տված հարցազրույցում։Դե Գինդոսը պարզաբանել է, որ Ուկրաինայում Ռուսաստանի հատուկ ռազմական գործողության մեկնարկից առաջ ԵԿԲ-ն ընթացիկ տարվա համար կանխատեսում էր ՀՆԱ-ի 4% աճ, եւ մի փոքր ավելի քիչ՝ հաջորդ տարվա համար: «Մեր վերջին կանխատեսումներում, նույնիսկ այս տարվա վատագույն սցենարի դեպքում, մենք նախկինի պես ենթադրում ենք, որ Եվրոգոտում ավելի քան 2% տնտեսական աճ կլինի»,- ասել է ԵԿԲ փոխնախագահը՝ հավելելով, որ ոչ մի ստագֆլյացիա պետք չէ սպասել։Սակայն, նրա խոսքով, հավանական է, որ ավելի երկար ժամանակաշրջանում կլինի ավելի բարձր գնաճ, քան սպասվում էր մինչ ուկրաինական իրադարձությունները։ 17.03.2022 | 15:58 Եվրոգոտու պատմության մեջ ամենաբարձր գնաճը՝ 5,9% Ավելի վաղ ԵԿԲ-ի ղեկավար Քրիստին Լագարդը հայտարարել էր, որ գնաճի մակարդակի նոր կանխատեսումը զգալիորեն վերանայվել է դեպի վեր՝ 2022 թվականին մինչեւ 5,1%, 2023 թվականին՝ 2,1%, իսկ 2024 թվականին՝ 1,9%։ Դա հիմնականում պայմանավորված է էներգակիրների բարձր գներով։Ինչ վերաբերում է ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսմանը, ապա այն ճշգրտվել է դեպի նվազեցում՝ կապված Ուկրաինայի իրավիճակի հետ։ Մասնավորապես, ԵԿԲ-ն ակնկալում է, որ Եվրոգոտու տնտեսության աճը 2022 թվականին կլինի 3,7%, 2023 թվականին՝ 2,8% եւ 2024 թվականին՝ 1,6%։ Tweet Դիտում՝ 4546

Вице-председатель Европейского центрального банка (ЕЦБ) Луис де Гиндос Хурадо предупредил о том, что в связи с событиями на Украине уровень инфляции в Еврозоне будет высоким в течение длительного периода времени. По сообщению ТАСС, такое мнение он высказал в опубликованном сегодня интервью немецкой газете Handelsblatt.Де Гиндос пояснил, что до начала специальной военной операции России на Украине на текущий год ЕЦБ прогнозировал четырехпроцентный рост ВВП и чуть меньший на следующий год. «В наших последних прогнозах, даже в худшем сценарии на этот год, мы по-прежнему предполагаем рост экономики более чем на 2% в еврозоне»,- отметил вице-председатель ЕЦБ, уточнив, что никакой стагфляции ожидать не следует. Однако, скорее всего, по его словам, будет более высокая инфляция в течение более длительного периода, чем ожидалось до событий на Украине. 17.03.2022 | 15:58 Самая высокая инфляция за всю историю Еврозоны - 5,9% Ранее глава ЕЦБ Кристин Лагард сообщала, что новый прогноз уровня инфляции был существенно пересмотрен в сторону увеличения - до 5,1% в 2022 году, 2,1% - в 2023 году и 1,9% - в 2024 году. В основном это связано с высокими ценами на энергоносители. Что касается прогноза роста ВВП, то он был скорректирован в сторону понижения по причине ситуации на Украине. Так, ЕЦБ ожидает, что рост экономики Еврозоны будет на уровне 3,7% в 2022 году, 2,8% - в 2023 году и 1,6% - в 2024 году. Tweet Просмотры 4545