Բահամյան կղզիների ֆինանսական հաստատություններում հայտնաբերվել են մոտ $3 միլիարդի ակտիվներ, որոնց սեփականատերերը կապված են Ռուսաստանի հետ, գրում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով երկրի Կենտրոնական բանկը։RBC-ի փոխանցմամբ՝ երկրի ԿԲ-ն հայտնաբերել է $420 միլիոն ավանդների վրա եւ $2,5 միլիարդ, որոնք փոխանցվել են պահպանման կամ գտնվում են տրաստում (հավատարմագրային կառավարում - Banks.am)։ Ընդ որում, այս տվյալները վերաբերում են միայն միջազգային բանկային հատվածին, այսինքն՝ երկրից դուրս հաճախորդներին սպասարկմանը:Դրանք չեն ներառում այն ռուսաստանյան ակտիվները, որոնք կարող են պահպանվել տեղի բնակչության հետ աշխատող բահամյան բանկերում, պարզաբանել են երկրի Կենտրոնական բանկում: Կարգավորիչը չի նշել՝ արդյոք հայտնաբերված ակտիվների որևէ մաս պատկանում է պատժամիջոցների տակ ընկած ռուսաստանցիներին։Մարտի 13-ին Բահամյան կղզիներն արդեն արգելել էին իրենց ֆինանսական հաստատություններին գործարքներ իրականացնել պատժամիջոցների տակ հայտնված ՌԴ ընկերությունների և քաղաքացիների հետ։ Նույն արգելքը դրվել էր Բելառուսի նկատմամբ։ 25.02.2022 | 17:14 Credit Suisse-ը հաշվարկել է Ռուսաստանի դոլարային պահուստներն օֆշորներում Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ շվեյցարական Credit Suisse-ի ստրատեգ Զոլթան Պոզարը հայտնել էր, որ Ռուսաստանը օֆշորներում արտարժույթով պահում է մոտ $300 միլիարդ, ինչը բավական է համաշխարհային ֆինանսական շուկան ցնցելու համար, եթե այդ միջոցները սառեցվեն պատժամիջոցների պատճառով կամ Մոսկվան որոշի տեղափոխել դրանք սահմանափակումների ռիսկի պատճառով։«Երբ հոսքերը փոխվում են, կարող է տեղի ունենալ սփրեդերի ճեղքվածք: Եվ իրավիճակի սրման դեպքում դժվար է չկանխատեսել ուղղակի ազդեցությունն արժութային սվոփերի եւ ԱՄՆ դոլարով Libor-ի ֆիքսինգի (փոխարժեքի հաստատագրում – Banks.am) վրա՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի հսկայական ֆինանսական պահուստները եւ այն՝ ուր են դրանք ուղղվում»,- նշել էր փորձագետը հետազոտական գրառման մեջ (մեջբերումը՝ Bloomberg-ի): Tweet Դիտում՝ 5780

В финансовых учреждениях на Багамах обнаружено около $3 млрд активов, владельцы которых связаны с Россией, пишет Reuters со ссылкой на Центральный банк страны.Как передает RBC, Центробанк страны нашел $420 млн на депозитах и $2,5 млрд на хранении или в трасте. При этом эти данные касаются только международного банковского сектора, т. е. обслуживающего клиентов за пределами страны. Они не включают российские активы, которые могут храниться в багамских банках, работающих с местным населением, уточнили в Центробанке страны. Принадлежит ли какая-либо часть обнаруженных активов россиянам, попавшим под санкции, регулятор не указал.13 марта Багамские острова уже запретили своим финансовым учреждениям проводить операции с российскими компаниями и гражданами, попавшими под санкции. Такой же запрет был введен в отношении Белоруссии. 25.02.2022 | 17:14 Credit Suisse подсчитал долларовые запасы России в офшорах Напомним, что ранее стратег швейцарского Credit Suisse Золтан Позар сообщал, что Россия хранит в офшорах около $300 млрд в иностранной валюте, и этого объема достаточно для встряски мирового финансового рынка в случае, если эти средства окажутся замороженными из-за санкций, или же Москва решит переместить их из-за риска ограничений.«Когда потоки меняются, в спредах может произойти разрыв. И в случае обострения ситуации трудно не предвидеть прямого влияния на валютные свопы и фиксинги Libor в долларах США, учитывая огромные финансовые резервы России и то, куда они направляются»,- отмечал эксперт в аналитической записке (цитата по Bloomberg). Tweet Просмотры 5799