ՌԴ բանկերը կտրուկ ավելացրել են ՏՏ եւ վաճառքի գծով մասնագետների պահանջարկը
Վերջին շաբաթներին ռուսաստանյան բանկերը կտրուկ ավելացրել են կադրերի պահանջարկը։ Ըստ HeadHunter-ի տվյալների՝ պորտալում բանկային թափուր աշխատատեղերի ընդհանուր թիվը փետրվարի 24-ից մարտի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում աճել է մինչեւ 25 հազար, ինչը 13%-ով գերազանցում է փետրվարի սկզբի թափուր աշխատատեղերի ցուցանիշը։
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ցուցանիշն աճել է 2,4 անգամ։ Մասնավորապես, վաճառքներով զբաղվող աշխատակիցների մասով բացվել է ավելի քան 14,1 հազար թափուր աշխատատեղ, ինչը գրեթե յոթ անգամ գերազանցում է մեկ տարի առաջվա ցուցանիշները։ ՏՏ հատվածում բացվել է 5,1 հազար թափուր աշխատատեղ՝ մեկ տարի առաջվա մոտ 2,3 հազարի դիմաց, գրում է «Կոմերսանտ»-ը։
Բանկային պրոդուկտների եւ ծառայությունների վաճառքների ու ՏՏ մասնագետների թափուր աշխատատեղերի աճը «կարող է արձագանք լինել ֆինանսական հատվածում տիրող իրավիճակին, որտեղ առաջին պլան է մղվել հենց բանկային պրոդուկտների, հիմնականում կարճաժամկետ ավանդների վաճառքը», կարծում է hh.ru-ի աշխատաշուկայի գլխավոր փորձագետ Նատալյա Դանինան։
ՏՏ ոլորտի մասնագետների հեռանալը երկրից, ըստ նրա, «հազիվ թե կարող է էական ազդեցություն ունենալ պահանջարկի աճի վրա, քանի որ խոսքը գնում է ոչ թե աշխատանքի, այլ լոկացիայի փոփոխության մասին, ինչին ֆինանսական հատվածն առաջիններից էր հարմարվել դեռ երկու տարի առաջ»: Սակայն «օտարերկրյա խաղացողների հնարավոր հեռանալու սպասումներով, ռուսաստանյան բանկերի շրջանում շուկայի մասնաբաժնի եւ հաճախորդների համար մրցակցությունը հասել է նոր մակարդակի, ինչը պահանջեց ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել վաճառքների ուղղությանը», կարծում է փորձագետը:
«Բանկերն անցնում են բիզնեսի մասշտաբային վերակառուցման միջով, որը պահանջում է մեծ թվով մասնագետներ տարբեր ոլորտներում, ներառյալ՝ ՏՏ-ում, ռիսկերում,  compliance ստորաբաժանումներում, իրավաբանական ոլորտում եւ հաճախորդների սպասարկման ասպարեզում»,- ասել է MySearch աշխատանքի տեղավորման գործակալության գլխավոր տնօրեն Մարիա Յանկովսկայան: Ընթացիկ փուլում վարկային կազմակերպություններում աշխատակիցների զանգվածային կրճատումները քիչ հավանական են, կարծում է նա, բայց նրանց գործառույթները կարող են տարբերվել նախորդներից:
Միաժամանակ, փետրվարի 24-ից հետո բոլոր բնագավառներում գործատուների ակտիվությունը 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 8%-ով, ասել է Superjob.ru պորտալի նախագահ Ալեքսեյ Զախարովը։ Նրա խոսքով՝ բանկային հատվածում անկում չի արձանագրվել, եւ նախկինի պես մեծ թվով թափուր աշխատատեղեր են մնում։
«Գործատուներն այժմ իրենց ավելի հանգիստ են պահում, քան «կովիդյան» փուլում, երբ նրանց ակտիվությունն անմիջապես ընկավ 70%-ով։ Այն ժամանակ շատ սխալներ թույլ տրվեցին, մարդկանց ազատում էին աշխատանքից, կրճատում աշխատավարձերը, բայց երբ ամեն ինչ արագ վերականգնվեց, դժվարացավ թափուր աշխատատեղերի համալրումը։ Հիմա բոլոր խոշոր ու միջին գործատուները մոտավորապես նույն դիրքորոշումն ունեն․ չենք հասկանում՝ վաղն ինչ է լինելու, բայց այսօր ամեն ինչ անելու ենք, որ պահպանենք անձնակազմը»,- ասել է նա։
Հատկանշական է, որ թափուր աշխատատեղերի աճի ֆոնին ուժեղ կրճատվել է դիմորդների ռեզյումեների թիվը։ Ըստ HeadHunter-ի՝ մարտի կեսերի դրությամբ այն կազմել է 46,7 հազար՝ 2021 թվականի միջինում մոտ 100 հազարի դիմաց։ Նատալյա Դանինայի կարծիքով՝ սա մի կողմից կարող է արտացոլել ֆինանսական հատվածի գրավչության անկումը, քանի որ այն առաջիններից է, որը ենթարկվել է պատժամիջոցների ճնշմանը, իսկ մյուս կողմից՝ սա նշան է, որ ոլորտում, ընդհանուր առմամբ, ձգտում են հնարավորինս պահպանել կադրերը եւ կրճատումներ չեն անում։ Բացի այդ, ինչպես նշել է Զախարովը, այժմ որոշ դիմորդներ նույնիսկ հրաժարվում են արդեն առաջարկված նոր աշխատատեղից՝ մնալով իրենց ընթացիկ աշխատանքին։

В последние недели российские банки резко увеличили спрос на персонал. Как показывают данные HeadHunter, общее число открытых вакансий банков на портале в период с 24 февраля по 15 марта выросло до 25 тыс. ед., что на 13% выше количества вакансий в начале февраля. Если сравнивать с аналогичным периодом прошлого года, показатель вырос в 2,4 раза. В частности, в сегменте сотрудников, занимающихся продажами, открыто свыше 14,1 тыс. вакансий, что почти в семь раз больше значения годовой давности. В сегменте IT было открыто 5,1 тыс. вакансий против почти 2,3 тыс. годом ранее, пишет «Коммерсант»․Рост вакансий в продажах банковских продуктов и сервисов и по IT-специалистам «может являться реакцией на ситуацию в финансовом секторе, при которой на первый план вышла именно реализация банковских продуктов, прежде всего краткосрочных вкладов», считает главный эксперт hh.ru по рынку труда Наталья Данина. Отъезд ИТ-специалистов из страны, по ее словам, «вряд ли мог оказать существенное влияние на рост спроса, поскольку речь идет не о смене работы, а о смене локации, к которой финансовый сектор одним из первых адаптировался еще два года назад». Но «в предчувствии возможных уходов иностранных игроков конкуренция за долю рынка и клиентов среди российских банков вышла на новый уровень, что потребовало усиления фокуса на направление продаж», полагает эксперт. 16.03.2022 | 19:57 По данным Forbes, около 100 сотрудников «Яндекса» переехали в Армению «Банки проходят масштабную перестройку бизнеса, которая требует большого количества специалистов в разных областях, в том числе в IT, рисках, комплаенс-подразделениях, юридической сфере, клиентском сервисе»,- отмечает гендиректор рекрутингового агентства «МайСерч» Мария Янковская. На нынешнем этапе массовые сокращения в кредитных организациях маловероятны, полагает она, но функционал сотрудников может отличаться от прежнего.Вместе с тем, после 24 февраля активность работодателей по всем отраслям снизилась на 8% по отношению к тому же периоду 2021 года, отметил президент портала Superjob.ru Алексей Захаров. По его словам, в банковском сегменте падения не фиксируется, и по-прежнему сохраняется большое количество вакансий.«Работодатели сейчас ведут себя спокойнее, чем в «ковидное» время, когда их активность сразу упала на 70%. Тогда было сделано много ошибок, увольняли людей, сокращали зарплаты, но когда все быстро восстановилось, то с трудом заполняли вакантные места. Сейчас же у всех крупных и средних работодателей позиция примерно одинаковая: мы не понимаем, что будет завтра, но сегодня будем делать все, чтобы персонал сохранить»,- говорит он.Показательно, что на фоне роста вакансий количество резюме соискателей сильно сократилось. По оценке HeadHunter, на середину марта оно составляло 46,7 тыс. против около 100 тыс. в среднем в 2021 году. По мнению Натальи Даниной, с одной стороны, это может отражать снижение привлекательности финансового сектора, поскольку он один из первых, на кого направлено санкционное давление, а с другой - это знак того, что в отрасли в целом стремятся максимально удержать персонал и не проводят сокращений. Кроме того, по словам Захарова, сейчас некоторые соискатели даже отказываются от уже предложенного нового места, оставаясь на текущей работе. Tweet Просмотры 7501