ՎՏԲ-ն կշարունակի մասնակցել ներդրումային ծրագրերին ԼՂ-ում
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի ընդհանուր ակտիվները 2008 թվականի առաջին կիսամյակի արդյունքներով կազմել են 113.15 մլրդ դրամ##, եւ այդ ցուցանիշով բանկն զբաղեցնում է առաջին տեղը Հայաստանի բանկային համակարգում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այսօր Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն- տնօրինության նախագահ Վալերի Օվսյաննիկովը տեղեկացրել է, որ բանկի կանոնադրական կապիտալը հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել է 13.906 մլրդ դրամ (2-րդ տեղը Հայաստանի բանկային համակարգում), իսկ 2008 թվականի սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ սեփական կապիտալը կազմել է 22.79 մլրդ դրամ:
“Բանկը Հայաստանի խոշորագույն բանկերի եռյակի կազմում է նաեւ ըստ ընդհանուր պարտականությունների (91.7 մլրդ դրամ) եւ հաճախորդներից ներգրավված միջոցների (38.5 մլրդ դրամ) ցուցանիշներով”,- ասել է Վալերի Օվսյաննիկովը:
Խոսելով բանկի վերջին խոշոր ներդրումային ծրագրերի մասին, նա տեղեկացրել է, որ “Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր” ՓԲԸ-ի հետ օգոստոսի 25-ին ստորագրվել է վարկային պայմանագիր` մինչեւ 3 տարի ժամկետով $30 մլն չափով վարկի տրամադրման մասին: Դա ավելի վաղ կնքված համաձայնագրի շրջանակներում հատկացվող առաջին մասնաբաժինն է, իսկ “Հայաստանի էլեկտրական ցանցերին” տրամադրվող վարկի ամբողջ ծավալը կկազմի $70 մլն:
Սեպտեմբերի վերջին ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկից /ՎԶԵԲ/ կստանա վարկի առաջին մասը ($10 մլն), որը կուղղվի Հայաստանում փոքր բիզնեսի վարկավորմանը: Վարկի ընդհանուր ծավակը կկազմի $30 մլն:
Մեկնաբանելով Ստեփանակերտում բանկի մասնաճյուղի փակումը, Վալերի Օվսյաննիկովն ասել է, որ այն թելադրված էր տնտեսական նպատակահարմարությամբ եւ տեղի է ունեցել ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի մասնաճյուղային ցանցի օպտիմալացման շրջանակներում, ինչի արդյունքում 2008թ.-ի վերջին - 2009թ.-ի սկզբին բանկի մասնաճյուղերի ընդհանուրթիվը ներկայիս 80-ից կկրճատվի մինչեւ 75-ը: 2008 թվականի սկզբում ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի մասնաճյուղերի թիվը հասնում էր 89-ի:
Օպտիմալացման շրջանակներում բանկի դիտորդ խորհուրդը որոշում է կայացրել մինչեւ տարեվերջ փակել մասնաճյուղերը Նոր Հաճնում, Եղվարդում, Մեծամորում, Աշոցքում եւ Ստեփանակերտում: “Այդուհանդերձ, մենք կշարունակենք մասնակցել ներդրումային ծրագրերին Լեռնային Ղարաբաղում, ինչպես նաեւ Ստեփանակերտում սպասարկել մեր հաճախորդներին` հայաստանյան գործընկեր-բանկերի մասնաճյուղերի միջոցով”,- ասել է Վալերի Օվսյաննիկովը:

ВТБ продолжит участие в инвестиционных проектах в Нагорном Карабахе
Ереван /Медиамакс/. Общие активы Банка ВТБ (Армения) по итогам первого полугодия 2008 года составили## 113.15 млрд драмов, и по этому показателю банк занимает первое место в банковской системе Армении.
Как сообщает агентство Медиамакс, выступая сегодня на пресс-конференции в Ереване, генеральный директор-председатель директората ЗАО Банк ВТБ (Армения) Валерий Овсянников сообщил, что уставной капитал банка составил в отчетный период 13.906 млрд драмов (2-е место в банковской системе Армении), а собственный капитал по состоянию на 1-е сентября 2008 года составил 22.79 млрд драмов.
«Банк входит в первую тройку крупнейших банков Армении также по размеру общих обязательств (91.7 млрд драмов) и привлеченным средствам от клиентов (38.5 млрд драмов)», - сказал Валерий Овсянников.
Говоря о последних крупных инвестиционных проектах банка, Валерий Овсянников сообщил, что 25 августа состоялось подписание кредитного договора с ЗАО «Электрические сети Армении» о предоставлении кредита в размере $30 млн сроком до 3 лет. Кредит предоставлен в качестве первого транша в рамках соглашения, предусматривающего предоставление «Электрическим сетям Армении» долгосрочного кредита в размере $70 млн.
В конце сентября Банка ВТБ (Армения) получит первый транш кредита ($10 млн) от Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР), направленного на кредитование малого бизнеса в Армении. Общий размер кредита составит $30 млн.
Комментируя закрытие филиала банка в Степанакерте, Валерий Овсянников сказал, что оно было продиктовано экономической целесообразностью и состоялось в рамках оптимизации филиальной сети Банка ВТБ (Армения), в результате которой к концу 2008 - началу 2009 года общем число филиалов банка будет сокращено с 80 до 75-и. В начале 2008 года число филиалов ВТБ (Армения) составляло 89.
В рамках оптимизации наблюдательский совет банка принял решение о закрытии до конца года филиалов в Нор Ачне, Егварде, Мецаморе, Ашоцке и Степанакерте. «При этом мы продолжим участие в инвестиционных проектах в Нагорном Карабахе, а также продолжим обслуживать наших клиентов в Карабахе посредством филиалов армянских банков-партнеров», - сказал Валерий Овсянников.