ԱՄՆ-ն արգելում է ալկոհոլի, ադամանդների եւ ծովամթերքի ներմուծումը Ռուսաստանից
ԱՄՆ-ն կարգելի ալկոհոլի, ոչ արդյունաբերական ադամանդների եւ ծովամթերքի ներմուծումը Ռուսաստանից եւ շքեղ ապրանքների մատակարարումը Ռուսաստան, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը, հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը ։
Այդ ապրանքների ներմուծման արգելքը Ռուսաստանին կզրկի ավելի քան $1 միլիարդ եկամուտից, ասված է Սպիտակ տան հաղորդագրության մեջ: Միաժամանակ, Վաշինգտոնը չի բացառում Ռուսաստանից մատակարարումների այլ սահմանափակումների գործարկումը։
Նախագահի գործադիր հրամանով կարգելվի Ռուսաստանի ցանկացած քաղաքացու շահերի համար շքեղ մեքենաների, թանկարժեք ժամացույցների, հագուստի եւ ալկոհոլի, ինչպես նաեւ զարդերի արտահանումը։
G7-ի առաջնորդների՝ նախօրեին տարածած հայտարարության մեջ նշվում էր, որ միջոցներ կձեռնարկվեն, որոնք Ռուսաստանին կզրկեն G7 երկրներում առավել բարենպաստ կարգավիճակ ունենալու հնարավորությունից։ «Մենք ողջունում ենք Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության բազմաթիվ անդամների, այդ թվում՝ G7-ի հայտարարության ընթացիկ պատրաստումը՝ Ռուսաստանի համար առավել բարենպաստ ռեժիմի վերացման մասին»:

США запретят импорт алкоголя, алмазов и морепродуктов из России
США запретят импорт алкоголя, непромышленных алмазов и морепродуктов из России и поставки в Россию предметов роскоши, объявил президент страны Джо Байден, передает «Интерфакс».
Запрет импорта этих товаров лишит Россию более чем $1 млрд доходов, говорится в пресс-релизе Белого дома. При этом в Вашингтоне не исключают введения и других ограничений на поставки из России.
Исполнительным приказом президента будет запрещено вывозить в интересах любых граждан России автомобили класса-люкс, дорогие часы, одежду и алкоголь, а также ювелирные украшения.
В распространенном накануне заявлении лидеров стран Группы семи (G7) отмечалось, что будут приняты меры, которые лишат Россию статуса наибольшего благоприятствования в странах G7. «Мы приветствуем текущую подготовку заявления многих членов ВТО, включая «семерку», об отмене режима наибольшего благоприятствования для России».