«Տինկոֆ Բանկ»-ի հիմնադիր Օլեգ Տինկովը խնդրել է իրեն չանվանել «օլիգարխ» եւ ընդգծել, որ արդեն մեկուկես տարի պաշտոններ չի ունեցել իր հիմնած վարկային հաստատությունում եւ չի եղել դրա տնօրենների խորհրդում։«Ես self-made եմ, խնդրում եմ, վերջ տվեք ինձ «օլիգարխ» անվանել։ Ես զրոյից ստեղծեցի ավելի քան 100 հազ․ նոր աշխատատեղ, չորս բիզնես, որոնք ընդհանրապես գոյություն չունեին ԽՍՀՄ փլուզումից հետո»,- Instagram-ի իր էջում գրել է գործարարը։ Տինկովն ընդգծել է, որ ինքն այլեւս միլիարդատեր չէ, ինչպես նաեւ դիմել է հետեւորդներին՝ խնդրելով չգրել իրեն բանկի աշխատանքի հարցերով։ «Արդեն 1,5 տարի բանկում ոչ մի պաշտոն չունեմ։ Ես նույնիսկ տնօրենների խորհրդում չեմ, ես պարզապես փոքր բաժնետեր եւ հիմնադիր եմ, ու իմ ազգանունը համընկնում է բանկի անվանման հետ»,- Տինկովի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։Գործարարի խոսքով՝ ինքը երբեք չի օգտվել կապերից, չի կնքել անգամ մեկ պետական պայմանագիր։ «Ես երբեք չեմ եղել Կրեմլում եւ չեմ հանդիպել որեւէ պաշտոնյայի հետ, բացառությամբ ԿԲ ղեկավարի, ով իմ ղեկավարն էր։ Նրանք ինձ ուղղակի պետք չէին»,- գրել է նա։«Ես թոշակառու եմ, ով փորձում է վերականգնվել եւ պայքարում է լեյկոզի դեմ, ու փորձում եմ օգնել ինձ նմաններին Տինկովների ընտանիքի հիմնադրամի միջոցով»,- ամփոփել է բանկի հիմնադիրը։ 28.02.2022 | 17:20 Օլեգ Տինկով. «Մենք դեմ ենք այս պատերազմին» Ավելի վաղ Օլեգ Տինկովը հայտարարել էր, որ պետությունները պետք է գումար ծախսեն ոչ թե պատերազմի, այլ մարդկանց բուժման եւ քաղցկեղը հաղթահարելու ուղիներ գտնելու վրա։«Հիմա Ուկրաինայում ամեն օր անմեղ մարդիկ են զոհվում, սա աներեւակայելի է եւ անընդունելի։ Պետությունները պետք է գումար ծախսեն մարդկանց բուժման, քաղցկեղի դեմ պայքարի ոլորտում հետազոտությունների վրա, այլ ոչ թե պատերազմի: Մենք դեմ ենք այս պատերազմին»,- գրել էր գործարարն Instagram-ի իր էջում։ Tweet Դիտում՝ 11846

Основатель «Тинькофф Банка» Олег Тиньков попросил не называть его «олигархом» и подчеркнул, что уже полтора года не имеет должностей в основанной им кредитной организации и не входит в ее совет директоров.«Я self-made, пожалуйста, прекратите называть меня «олигархом». Я создал с нуля более 100 тыс. новых рабочих мест, четыре бизнеса, которые не существовали вообще после распада СССР»,- написал бизнесмен на своей странице в Instagram.Тиньков подчеркнул, что уже не является миллиардером, а также обратился к подписчикам с просьбой не писать ему по вопросам работы банка. «У меня уже 1,5 года нет ни одной должности в банке. Я даже не вхожу в совет директоров, я просто небольшой акционер и основатель, и моя фамилия совпадает с названием банка»,- приводит слова Тинькова агентство ТАСС.По словам бизнесмена, он никогда не использовал связи и не заключил одного госконтракта. «Я ни разу не был в Кремле и не встречался ни с какими чиновниками, за исключением главы ЦБ, кто и был мой начальник. Мне они просто не нужны были»,- написал он.«Я пенсионер, который пытается реабилитироваться, и борется с лейкемией, и пытаюсь помогать таким же через Фонд семьи Тиньковых»,- подытожил основатель банка. 28.02.2022 | 17:20 Олег Тиньков։ «Мы против этой войны!» Ранее Олег Тиньков заявлял, что государства должны тратить деньги не на войну, а на лечение людей и поиски способов победы над раком. «Сейчас в Украине погибают невинные люди, каждый день, это немыслимо и недопустимо! Государства должны тратить деньги на лечение людей, на исследования победы над раком, а не на войну. Мы против этой войны!»,- подчеркивал Тиньков. Tweet Просмотры 11806