Հարավային Կորեան դադարեցնում է գործարքները Ռուսաստանի ԿԲ-ի հետ
Հարավային Կորեան որոշել է միանալ Ռուսաստանի դեմ ֆինանսական ոլորտում լրացուցիչ պատժամիջոցներին, ներառյալ՝ Կենտրոնական բանկի հետ գործարքների դադարեցումը եւ այլ միջոցներ, հայտնել է երկրի ԱԳՆ-ն։
«Ի լրումն մարտի 1-ին Ռուսաստանի դեմ ֆինանսական հատվածում ընդունված պատժամիջոցների, Հարավային Կորեայի կառավարությունը մարտի 7-ին, հաշվի առնելով միջազգային հանրության կողմից նման պատժամիջոցների ընդունման միտումը, որոշել է միանալ լրացուցիչ պատժամիջոցներին, այդ թվում՝ դադարեցնել գործարքները ՌԴ Կենտրոնական բանկի հետ եւ այլ միջոցներ»,- նշել են գերատեսչությունում:
Թե կոնկրետ ինչ միջոցներ են ձեռնարկվելու, Սեուլը կհայտարարի երկրի ներսում համապատասխան գերատեսչությունների հետ խորհրդակցություններից հետո։
Ինչպես նշում է Prime գործակալությունը, Սեուլն արդեն միացել է ռուսաստանյան յոթ բանկերի դեմ միջազգային պատժամիջոցներին։ Հարավային Կորեան նաեւ աջակցել է SWIFT-ից մի շարք ռուսաստանյան բանկերի անջատմանը եւ խորհուրդ է տվել բոլոր պետական մարմիններին եւ ֆինանսական հաստատություններին դադարեցնել գործարքները մարտի 2-ից հետո թողարկված ռուսաստանյան պետական պարտատոմսերի հետ:

Южная Корея прекращает транзакции с Центробанком России
Южная Корея приняла решение присоединиться к дополнительным санкциям против России в финансовом секторе, включая прекращение транзакций с Центральным банком и другие меры, сообщило МИД республики.
«Южнокорейское правительство в дополнение к принятым 1 марта санкциям против России в финансовом секторе 7 марта решило, учитывая тенденцию принятия таких санкций международным сообществом, присоединиться к дополнительным санкционным мерам, в том числе прекратить операции с Центральным банком РФ и другие»,- заявило ведомство.
О том, какие именно меры будут приняты, Сеул объявит после консультаций с соответствующими ведомствами внутри страны.
Как передает агентство «Прайм», Сеул уже присоединился к международным санкциям против семи российских банков. Южная Корея также поддержала отключение ряда российских банков от SWIFT и настоятельно порекомендовала всем государственным учреждениям и финансовым организациям перестать совершать сделки с участием российских гособлигаций, выпущенных после 2 марта.