Frank Media․ Ինչի մասին են բանկիրները զգուշացրել Պուտինին 1 ամիս առաջ
Ուկրաինայում ռուսաստանյան զորքերի հատուկ գործողությունից մեկ ամիս առաջ ՌԴ պետական բանկերի եւ Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչները գնահատել են տնտեսության համար պատժամիջոցների կոշտ տարբերակի հնարավոր հետեւանքները։
Այս մասին Frank Media-ին պատմել են բանկերի կողմից երկրի ղեկավարության համար պատրաստած նյութերի բովանդակությանը ծանոթ չորս աղբյուր։
Բանկիրներն իրենց գնահատականը ներկայացրել են կառավարությանն ու նախագահ Վլադիմիր Պուտինին։ Զեկույցը պատրաստում էին Սբերբանկի, ՎՏԲ-ի եւ Կենտրոնական բանկի թիմերը։ Միանգամից երեք աղբյուր հավաստիացրել է, որ ֆինանսիստների համար կարեւոր էր իշխանություններին ցույց տալ Ուկրաինայի հետ հակամարտության հետագա սրման տնտեսական հետեւանքները։
«Ռուսաստանի կողմից Դոնեցկի եւ Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների անկախության ճանաչումն այն ժամանակ դիտարկվում էր որպես ամենակոշտ սցենար։ Անգամ ամենակատաղի երեւակայություն ունեցող մասնակիցները չէին կարող պատկերացնել, թե դա ինչ հետեւանքների կհանգեցնի»,- նշել է նյութերին ծանոթ աղբյուրը։
Պետական բանկերից յուրաքանչյուրը եւ կարգավորիչ մարմինը պատրաստում էին ազդեցության մասին իրենց սեփական գնահատականը՝ ի վերջո բոլոր երեքը համատեղելով մեկ շնորհանդեսի մեջ:
«Մենք հրապարակում ենք դրա հիմնական կետերը, որոնք մեզ հաջողվել է հավաքել եւ հաստատել տարբեր գերատեսչությունների աղբյուրների հետ զրույցում (բոլորն էլ նախընտրել են անանուն մնալ)»,- գրում է Frank Media-ն:
Ֆինանսիստները համակարծիք են եղել, որ կոշտ պատժամիջոցները կհանգեցնեն.
- ՀՆԱ-ի ուժեղ անկմանը՝ 10%-ից սկսած,
- կտրուկ՝ 4%-ից մինչեւ 12% գործազրկության աճին եւ բնակչության եկամուտների նվազմանը,
- բանկերի լրացուցիչ կապիտալիզացիայի անհրաժեշտությանը՝ 5-6 տրիլիոն ռուբլով,
- հիմնական տոկոսադրույքի աճին՝ մինչեւ 20-30%,
- փոխարժեքի բարձրացմանը՝ մինչեւ 150-200 ռուբլի,
- տեխնոլոգիական էմբարգոյի պատճառով երկրի զարգացման հետաձգմանը։
«Լրացուցիչ կապիտալիզացիայի թիվն արտասահմանում արգելափակված ակտիվների գնահատումն է՝ ճշգրտված փոխարժեքի ակնկալվող փոփոխության համար: Սակայն, բացի սրանից, կլինեն նաեւ վարկային կորուստներ, որոնք անհնար է կանխատեսել»,- ասել է Frank Media-ի զրուցակիցներից մեկը։
Նրանք բոլորն էլ նշել են, որ սցենարներից եւ ոչ մեկում չի դիտարկվել պատժամիջոցների կիրառումը ՌԴ Կենտրոնական բանկի դեմ։

Frank Media։ О чем банкиры предупреждали Путина за месяц до спецоперации
За месяц до спецоперации российских войск на Украине представители российских гоcударственных банков и Центрального банка оценивали возможные последствия для экономики от жесткого варианта санкций.
Об этом Frank Media рассказали четыре источника, знакомые с содержанием материалов, подготовленных банками для руководства страны.
Свою оценку банкиры представили правительству и президенту Владимиру Путину. Готовили выступление команды Сбербанка, ВТБ и ЦБ. Сразу три источника заверили, что финансистам важно было показать властям экономические последствия от дальнейшей эскалации конфликта с Украиной.
«Признание Россией суверенитета Донецкой и Луганской народных республик тогда рассматривалось как самый жесткий сценарий. Даже участники с самой буйной фантазией не могли представить, к каким последствиям это приведет»,- знает источник, ознакомившийся с материалами той встречи.
Каждый из госбанков и регулятор готовили собственную оценку последствий, в итоге объединив все три в одну презентацию.
«Мы публикуем основные ее пункты, которые нам удалось собрать и подтвердить в беседе с источниками из разных ведомств (все они предпочли остаться анонимными)»,- пишет Frank Media.
Финансисты сошлись во мнении, что жесткие санкции приведут:
- к сильному падению, ВВП - от 10% и более,
- к резкому - с 4% до 12% - росту безработицы и снижению доходов населения,
- необходимости докапитализации банков на 5-6 трлн рублей,
- росту ключевой ставки до 20-30%,
- росту курсов валют до 150-200 рублей,
- задержке развития страны из-за технологического эмбарго.
«Цифра по докапитализации - это оценка заблокированных за рубежом активов с корректировкой на ожидаемое изменение валютного курса. Однако помимо этого будут кредитные потери, которые спрогнозировать невозможно»,- рассказал один из собседников Frank Media.