ՌԴ-ում թույլատրվել է սահմանափակել որոշ ապրանքների վաճառքը 1 անձի համար
ՌԴ արդյունաբերության եւ առեւտրի, ինչպես նաեւ գյուղատնտեսության նախարարությունները սատարել են մանրածախ վաճառողների նախաձեռնությունը՝ սահմանափակելու որոշակի ապրանքների վաճառքը մեկ անձի համար, գրում է «Կոմերսանտ»-ը։
Իշխանությունները դա բացատրել են նրանով, որ սոցիալական նշանակություն ունեցող ապրանքների վրա նվազագույն հավելագին սահմանելու պատճառով եղել են ապրանքների մեծ ծավալով գնումների դեպքեր՝ հետագայում դրանք վերավաճառելու նպատակով։
Նշվում է, որ որոշումն ընդունվել է, որպեսզի չխախտվի «մթերային ռիթեյլի եւ իշխանությունների կողմից մշակված որոշումների տրամաբանությունը եւ երաշխավորված կերպով ապահովվի քաղաքացիներին մատչելի ապրանքներ գնելու հնարավորությունը»։
Կոնկրետ ապրանքները, որոնց վաճառքը մեկ անձի համար կսահմանափակվի, կորոշեն ռիթեյլերները՝ Մանրածախ առեւտրի ընկերությունների ասոցիացիայի եւ Ռուսաստանի անկախ ցանցերի միության շրջանակում:
Ավելի վաղ «Աշան» խանութների ցանցը խորհուրդ էր տվել որոշ խանութների սահմանափակել սոցիալապես կարեւոր ապրանքների վաճառքը մեկ անձին: Միաժամանակ, «Աշան»-ը հավաստիացնում է, որ ապրանքների դեֆիցիտ չի սպասում։
Մանրածախ առեւտրի ցանցերը մարտի սկզբին ընդունել էին կարգավորիչ մարմինների առաջարկությունները՝ սահմանափակելու սոցիալական նշանակության մի շարք սննդամթերքի հավելագինը մինչեւ 5%: Ցանկում ներառված են բանջարեղենը, կաթնամթերքը, շաքարավազն ու հացաբուլկեղենը։
Փորձագետները սպասում են, որ գնաճի ավելացման պայմաններում նման սահմանափակումներ կարող են տարածվել նաեւ այլ ապրանքախմբերի համար։

В России разрешили ограничение продажи некоторых товаров в одни руки
Министерство промышленности и торговли, а также Министерство сельского хозяйства России поддержали инициативу ритейлеров об ограничении продажи некоторых товаров в одни руки, пишет «Коммерсант».
Власти объяснили это тем, что из-за установления минимальной наценки на социально значимую продукцию были случаи покупки товаров в больших объемах для дальнейшей перепродажи.
Отмечается, что решение принято, чтобы не нарушать «логику выработанных продуктовым ритейлом и органами власти решений и гарантировано обеспечить гражданам возможность приобрести доступные продукты».
Конкретные товары, по которым будет ограничена продажа в одни руки, определят сами ритейлеры в рамках Ассоциации компаний розничной торговли и Союза независимых сетей России.
«Ашан» ранее рекомендовал некоторым магазинам сети ограничить продажу социально значимых товаров в одни руки. Вместе с тем ритейлер утверждает, что не ожидает дефицита продуктов.
Торговые сети ранее в марте приняли рекомендации регуляторов по ограничению наценки в 5% на ряд социально значимых продуктов питания. В список входят овощи, молочная продукция, сахар и хлебобулочные изделия, а конкретные позиции сети выберут самостоятельно.
Эксперты ожидают, что в условиях растущей инфляции подобные ограничения могут распространить и на другие категории.