FATF-ը կուժեղացնի Ռուսաստանից փողերի հոսքերի նկատմամբ վերահսկողությունը
Փողերի լվացման դեմ պայքարի ֆինանսական միջոցների մշակման խումբը (Financial Action Task Force, FATF) քննարկում է Ռուսաստանից դեպի որոշակի երկրներ կապիտալի հոսքերին հետեւելու համակարգված մոտեցում՝ պատժամիջոցներից խուսափելը սահմանափակելու նպատակով։
«Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Bloomberg գործակալությունը՝ վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրները։
Նրանց խոսքով՝ այս հարցը FATF-ի անդամ երկրների լիագումար նիստում քննարկվել է այս շաբաթ, եւ կազմակերպությունն արդեն աշխատում է դրա լուծման ուղղությամբ։
Խոսքը, մասնավորապես, մի շարք իրավասությունների լրացուցիչ վերահսկողության մասին է, որպեսզի ռուսաստանյան կապիտալը չկարողանա շրջանցել պատժամիջոցները, նշում են աղբյուրները։

FATF усилит контроль за потоками денег из России
Группа по разработке финансовых мер по борьбе с отмыванием денег (Financial Action Task Force, FATF) обсуждает скоординированный подход к отслеживанию потоков капиталов из России в некоторые страны с целью ограничения ухода от санкций.
Как передает «Интерфакс», об этом сообщает агентство Bloomberg со ссылкой на осведомленные источники.
По их словам, этот вопрос обсуждался на пленарном заседании странами-членами FATF на этой неделе, и организация уже занимается его решением.
Речь, в частности, идет о дополнительном контроле ряда юрисдикций для обеспечения того, чтобы российский капитал не мог обойти санкции, отмечают источники.