Դմիտրի Պեսկով եւ գործարարներ. Սպիտակ տունը նոր ցուցակ է հրապարակել
ԱՄՆ-ն հայտարարել է ռուսաստանցիների դեմ նոր անձնական պատժամիջոցների մասին, հաղորդում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը՝ վկայակոչելով Սպիտակ տան հաղորդագրությունը։
Արգելափակող պատժամիջոցների տակ են հայտնվել ութ մարդ՝ իրենց ընտանիքների անդամների հետ միասին։ Դրանց թվում են՝ «Տրանսնեֆտ»-ի ղեկավար Նիկոլայ Տոկարեւը, «Ռոստեխ»-ի ղեկավար Սերգեյ Չեմեզովը եւ ВЭБ.РФ-ի նախագահ Իգոր Շուվալովը, միլիարդատերեր Ալիշեր Ուսմանովը, Արկադի Ռոտենբերգը եւ Բորիս Ռոտենբերգը, գործարար Եվգենի Պրիգոժինը եւ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը (միակն է, ով ներառվել է պատժամիջոցների ցուցակում առանց ընտանիքի անդամների):
Սպիտակ տունը պարզաբանել է, որ արգելելու է նաեւ 19 «օլիգարխների» եւ նրանց ընտանիքների 47 անդամների, ինչպես նաեւ նրանց մերձավոր մարդկանց մուտքն ԱՄՆ։ Այդ անձինք «ֆինանսավորել, սատարել կամ կատարել են չարամիտ գործողություններ՝ աջակցելով Ռուսաստանի ապակայունացնող արտաքին քաղաքականությանը», ասված է հաղորդագրության մեջ։ Կոնկրետ անուններ չեն հրապարակվում։
Բացի այդ, Վաշինգտոնն արգելափակող պատժամիջոցների տակ է ներառել ռուսաստանյան յոթ կառույցների, որոնց ԱՄՆ-ն համարում է ներգրավված ապատեղեկատվության տարածման մեջ, ինչպես նաեւ դրանց հետ կապված ռուսաստանցիներին եւ ուկրաինացիներին: Ընդամենը 26 հոգի։
Պատժամիջոցների ենթարկվածները «կկտրվեն ԱՄՆ ֆինանսական համակարգից, նրանց ակտիվները կսառեցվեն, իսկ ունեցվածքը կարգելափակվի», հայտնել է Սպիտակ տունը: Նման ակտիվների թվում Վաշինգտոնը նշել է Ուսմանովի անձնական ինքնաթիռն ու զբոսանավը։

Дмитрий Песков и бизнесмены։ Белый дом объявил о новых персональных санкциях
США объявили о новых персональных санкциях против россиян, передает российское издание Forbes cо ссылкой на сообщение Белого дома.
Под блокирующие санкции попали восемь человек вместе с членами их семей. Это руководитель «Транснефти» Николай Токарев, глава «Ростеха» Сергей Чемезов и председатель ВЭБ.РФ Игорь Шувалов, миллиардеры Алишер Усманов, Аркадий Ротенберг и Борис Ротенберг, бизнесмен Евгений Пригожин и пресс-секретарь президента Дмитрий Песков (единственный включен в санкционный список без семьи).
Белый дом уточнил, что также запретит въезд в США 19 «олигархам» и 47-и членам их семей, а также приближенным к ним людям. Эти лица «финансировали, поддерживали или совершали злонамеренные действия в поддержку дестабилизирующей внешней политики России», говорится в сообщении. Конкретные имена не раскрываются.
Кроме того, Вашингтон включил под блокирующие санкции семь российских структур, которые США считают причастными к распространению дезинформации, и связанных с ними россиян и украинцев. Всего 26 человек.
Попавших под санкции «отрежут от финансовой системы США, их активы заморозят, а собственность заблокируют», сообщил Белый дом. Среди таких активов Вашингтон упомянул личный самолет Усманова и его яхту․