ԵՄ-ն Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների չորրորդ փաթեթն է մշակում
Եվրամիությունը (ԵՄ) Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների չորրորդ փաթեթն է մշակում Ուկրաինայում նրա ռազմական գործողության պատճառով, այսօր հայտարարել է Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Ալեքսանդր Շալենբերգը։
«Մենք արդեն հուժկու պատժամիջոցներ ենք կիրառել։ Աշխատում ենք չորրորդ փաթեթի վրա։ Ուրբաթ օրը ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների արտահերթ նիստ է լինելու ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի մասնակցությամբ»,- նախարարի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Շալենբերգը կարծիք է հայտնել, որ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներն արդեն ունեցել են իրենց ազդեցությունը։ «Բորսաները փակ են։ Ռուբլին զգալիորեն անկում է ապրում։ Եվրամիությունն առաջին անգամ ցույց տվեց իր ամուր մկանները»,- հավելել է նա։
Ավստրիայի արտգործնախարարի խոսքով՝ նոր պատժամիջոցները կազդեն խոշոր գործարարների վրա, պատրաստվում են հատուկ ցուցակներ։ «Հաջորդ հիմնական թիրախը լինելու են, այսպես կոչված, վերին խավը՝ օլիգարխները։ Մենք աշխատում ենք, արդեն կան նոր ցուցակներ»,- ասել է Շալենբերգը։

Евросоюз разрабатывает четвертый пакет санкций в отношении России
Евросоюз разрабатывает четвертый пакет санкций в отношении России из-за ее военной операции на Украине, сообшил сегодня глава МИД Австрии Александер Шалленберг.
«Мы уже ввели мощные санкции. Мы работаем над четвертым пакетом. В пятницу будет специальное заседание глав МИД стран ЕС с американским госсекретарем Энтони Блинкеном»,- приводит слова министра агентство ТАСС.
Шалленберг выразил мнение, что ограничительные меры в отношении РФ уже дали эффект. «Биржи закрыты. Рубль значительно падает. Европейский союз впервые показал мускулы»,- добавил он.
По словам главы МИД Австрии, новые санкции затронут крупных бизнесменов, готовятся специальные списки. «Следующей главной целью будет, так сказать, верхушка, олигархи. Мы работаем, уже есть новые списки»,- сказал Шалленберг.