ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը շարունակում է զարգացնել փոքր բիզնեսի վարկավորման հնարավորությունները
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի փոքր բիզնեսի հաճախորդներին հասանելի է «Էքսպրես» վարկը, որը հնարավորություն է տալիս ստանալ մինչեւ 20 մլն ՀՀ դրամ բիզնեսի զարգացման նպատակով։
Բանկից հայտնել են, որ պրոդուկտը նախատեսված է ընկերությունների ընթացիկ ու ներդրումային խնդիրների լուծման համար եւ առանձնանում է վարկային հայտը դիտարկելու արագությամբ։
«Էքսպրես» վարկը տրամադրվում է առանց գրավային ապահովվածության կամ գրավի մասնակի ապահովմամբ՝ 1-ից մինչեւ 60 ամիս ժամկետով։ Ֆինանսավորման գումարը կազմում է 500 հազ․ ՀՀ դրամից մինչեւ 20 մլն ՀՀ դրամ։ Տարեկան տոկոսադրույքը՝ 10% - 16% (փաստացի տոկոսադրույք՝ 12․7% - 20․92%)։
Վարկային միջոցները նախատեսված են տարատեսակ բիզնես խնդիրների լուծման համար՝ հիմնական եւ շրջանառու միջոցների համալրում, ինչպես նաեւ՝ գործող վարկերի մարում։
«Մենք տեսնում ենք ձեռնարկատերերի կայուն պահանջարկն արագ եւ հասանելի ֆինանսավորման նկատմամբ, որը հնարավորություն է տալիս օպերատիվ կերպով լուծել ընթացիկ խնդիրները եւ իրականացնել զարգացման ծրագրերը։ «Էքսպրես» վարկի պորտֆելի դրական դինամիկան վկայում է նման մոտեցման պահանջված լինելու մասին եւ հաստատում փոքր բիզնեսի համար ֆինանսավորման արագ հասանելիության կարեւորությունը։ Բանկի համար սա նաեւ ուղենիշ է պրոդուկտային շարքի հետագա ընդլայնման գործում․ մենք ձգտում ենք տալ լուծումներ, որոնք հաշվի են առնում ձեռնարկատերերի իրական կարիքները եւ օգնում նրանց վստահորեն շարժվել առաջ»,- ասել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրենի - Տնօրինության նախագահի տեղակալ Եվգենի Մոտովիլովը։
Բանկի վիճակագրության համաձայն՝ տվյալ վարկային պրոդուկտի վարկառուների 80%-ը մանրածախ եւ մեծածախ առեւտրի ոլորտում գործող ընկերություններն են, իսկ 20%-ը բաժին է ընկնում արտադրական ոլորտի ձեռնարկություններին։ Շուկայում երկար տարիների աշխատանքային փորձ ունեցող խոշոր ընկերությունները, որպես կանոն, նախընտրում են գրավով ապահովված վարկեր եւ ֆինանսավորման ավելի երկար ժամկետներ։
Վարկի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվություն կարելի է ստանալ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի պաշտոնական կայքում կամ բանկի ցանկացած մասնաճյուղում։

13.08.2026 | 16:04 Главная страница / Новости /
Клиентам малого бизнеса ВТБ (Армения) доступен кредит «Экспресс», который позволяет получить до 20 млн драмов РА на развитие бизнеса.
Продукт предназначен для решения текущих и инвестиционных задач предприятий и отличается быстрым рассмотрением заявки.
Кредит «Экспресс» предоставляется без залогового обеспечения либо с частичным обеспечением на срок от 1 до 60 месяцев. Сумма финансирования составляет от 500 тыс. до 20 млн драмов РА. Процентная ставка продукта — от 10% до 16% годовых (эффективная процентная ставка: 12,7% - 20,92%).
Кредитные средства предназначены для решения разных бизнес задач: пополнение основных средств и оборотных средств, погашение действующих кредитов.
«Мы видим устойчивый спрос предпринимателей на быстрое и доступное финансирование, которое позволяет оперативно решать текущие задачи и реализовывать планы по развитию бизнеса. Положительная динамика кредитного портфеля по продукту «Экспресс» отражает востребованность такого подхода и подтверждает важность оперативного доступа к финансированию для малого бизнеса. Для Банка это является ориентиром в дальнейшем развитии продуктовой линейки — мы стремимся создавать решения, которые учитывают реальные потребности предпринимателей и помогают им уверенно развивать свой бизнес», - прокомментировал заместитель генерального директора — председателя директората ВТБ (Армения) Евгений Мотовилов.
Согласно статистике банка, 80% заемщиков по данному кредитному продукту составляют компании розничной и оптовой торговли, 20% приходится на предприятия производственного сектора. Крупные компании с продолжительным опытом работы на рынке, как правило, предпочитают кредиты с залоговым обеспечением и более длительными сроками финансирования.
Подробную информацию по кредиту можно получить, на официальном сайте ВТБ (Армения) или в любом отделении банка.