ԱՄՆ-ն «կանշարժացնի» Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի ցանկացած ակտիվներ
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության արտասահմանյան ակտիվների վերահսկողության վարչությունը (OFAC) արգելել է գործարքները Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի (ԿԲ), Ֆինանսների նախարարության և Ազգային բարեկեցության հիմնադրամի հետ:
RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդվում է ԱՄՆ գերատեսչության կայքում։ «Այս քայլը արդյունավետորեն անշարժացնում է Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի ցանկացած ակտիվներ, որոնք գտնվում են Միացյալ Նահանգներում կամ ԱՄՆ-ից անձանց ձեռքում, որտեղ էլ որ նրանք լինեն»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ամերիկյան գերատեսչությունում հիշեցրել են, որ փետրվարի 26-ին ԱՄՆ դաշնակիցները նույնպես պարտավորվել են սահմանափակող միջոցներ կիրառել, որոնք թույլ չեն տա ՌԴ ԿԲ-ին օգտագործել իր միջազգային պահուստները՝ խաթարելու ԱՄՆ պատժամիջոցների ազդեցությունը:
Բացի այդ, ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հրամանագրով OFAC-ը պատժամիջոցներ է սահմանել Ուղղակի ներդրումների ռուսաստանյան հիմնադրամի և դրա գլխավոր տնօրեն Կիրիլ Դմիտրիևի դեմ։
ԱՄՆ Ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենն ասել է, որ ներդրվող միջոցներն «էականորեն կսահմանափակեն Ռուսաստանի հնարավորությունը՝ օգտագործելու ակտիվներն իր ապակայունացնող գործունեությունը ֆինանսավորելու համար»:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի դեմ պատժամիջոցներ են սահմանել Եվրամիությունը եւ Մեծ Բրիտանիան։

США «обездвижут» любые активы Центрального банка России
Управление по контролю за иностранными активами Министерства финансов США (OFAC) запретило осуществлять операции с российскими Центробанком, Минфином и Фондом национального благосостояния (ФНБ).
Как передает RBC, об этом сообщается на сайте американского ведомства. «Этот шаг эффективно обездвиживает любые активы Центрального банка России, находящиеся в Соединенных Штатах или у лиц из США, где бы они ни находились»,- говорится в сообщении.
В американском ведомстве напомнили, что 26 февраля союзники США также обязались ввести ограничительные меры, которые не позволят Центральному банку России использовать свои международные резервы, чтобы подорвать влияние санкций США.
Помимо этого, по указу президента США Джо Байдена управление Минфина ввело санкции против Российского фонда прямых инвестиций (РФПИ) и его гендиректора Кирилла Дмитриева.
Министр финансов Джанет Йеллен заявила, что принятые меры «значительно ограничат способность России использовать активы для финансирования своей дестабилизирующей деятельности».