Անցած ուրբաթ (փետրվարի 25-ին) Ռուսաստանում շրջանառության մեջ գտնվող կանխիկ գումարի ծավալն աճել է 1,4 տրիլիոն ռուբլով․ սա դիտարկումների ողջ պատմության ընթացքում առավելագույն ցուցանիշն է։Ընդ որում, դրանից մեկ օր առաջ շրջանառության մեջ գտնվող կանխիկ գումարի ծավալն ավելացել էր ընդամենը 111,3 մլրդ ռուբլով, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Ռուսաստանի Բանկի (ԿԲ) տվյալները։Դա պայմանավորված է նրանով, որ բանկերը կանխիկ գումարի պաշարներ են ավելացնում դրամարկղերի և բանկոմատների համար, իսկ ռուսաստանցիները հանում են իրենց միջոցները բանկերից, «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանը մեկնաբանել է БКФ բանկի վերլուծական վարչության ղեկավար Մաքսիմ Օսադչին։Ռուսաստանի բակն ավելի վաղ հայտնել էր, որ վերջին օրերին երկրում աճել է կանխիկ դրամի պահանջարկը, և այն բավարարելու համար ավելացրել է կանխիկի տրամադրումը բանկերին: Բանկոմատները համալրելու համար եղած թղթադրամների ծավալը կարգավորիչը գնահատում է ավելի քան բավարար։«Սա պատմական առավելագույնն է Ռուսաստանի բանկային հատվածի ողջ պատմության մեջ։ Պատճառը՝ բնակչության «հարձակումն է» բանկերի վրա։ Ավանդատուները զանգվածաբար «թափ են տալիս» բանկոմատները, իրենց միջոցները հանում բանկերից։ Բացի այդ, բանկերը ակտիվորեն կուտակում են կանխիկ գումար՝ դրամարկղերը և բանկոմատները համալրելու համար»,- մեկնաբանել է Օսադչին: 28.02.2022 | 13:22 Արտահերթ նիստ ՌԴ ԿԲ-ում․ տոկոսադրույքը բարձրացվել է մինչեւ ռեկորդային 20% Նա հավելել է, որ Կենտրոնական բանկը՝ բարձրացնելով այսօր հիմնական տոկոսադրույքը մինչև 20%, փորձում է կասեցնել ավանդատուների հոսքը, վերադարձնել ավանդները բանկեր և կայունացնել ռուբլու փոխարժեքը։ «2014 թվականին հիմնական տոկոսադրույքի կտրուկ աճը 6,5 տոկոսային կետով՝ մինչև 17%, նպաստեց ֆինանսական շուկայի կայունացմանը», - հիշեցրել է Օսադչին: Tweet Դիտում՝ 7478

Объем наличных денег в обращении в России за минувшую пятницу (25 февраля) вырос на максимальные за всю историю наблюдений 1,4 триллиона рублей. При этом, днем ранее объем наличных в обращении пополнился лишь на 111,3 миллиарда рублей, сообщает «РИА Новости» со ссылкой на данные Банка России (ЦБ). Это объясняется тем, что банки запасаются наличной валютой для касс и банкоматов, а россияне забирают свои средства из банков, прокомментировал «РИА Новости» начальник аналитического управления банка БКФ Максим Осадчий.Банк России ранее сообщал, что в последние дни наблюдает увеличение спроса на наличные в стране и для его удовлетворения увеличил выдачу наличных денег банкам. Объем готовых к загрузке в банкоматы банкнот регулятор оценивает как более чем достаточный.«Это исторический максимум за всю историю банковского сектора России. Причина - набег населения на банки. Вкладчики массово «потрошат» банкоматы, изымают свои средства из банков. Кроме того, банки активно запасаются наличными для пополнения касс и банкоматов»,- прокомментировал Осадчий. 28.02.2022 | 13:22 ЦБ России повысил ключевую ставку до рекордных 20% Он добавил, что ЦБ, повысив сегодня ключевую ставку до 20%, пытается как раз остановить набег вкладчиков, вернуть депозиты в банки и стабилизировать курс рубля. «В 2014 году резкий подъем ключевой ставки на 6,5 процентного пункта до 17% способствовал стабилизации финансового рынка»,- напомнил Осадчий. Tweet Просмотры 7491