ԵՄ ԱԳ նախարարները համաձայնեցրել են ՌԴ մի շարք բանկերի անջատումը SWIFT-ից
ԵՄ-ն որոշում է ընդունել համաձայնեցնել ռուսաստանյան մի շարք բանկերի անջատումը SWIFT համակարգից, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Այս մասին նախօրեին հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը՝ ԵՄ 27 երկրների արտաքին գործերի նախարարների արտակարգ տեսակոնֆերանսին հաջորդած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Մենք հեռացնում ենք ռուսաստանյան մի շարք բանկերի SWIFT  համակարգից։ Նման միջոցը կարող է ընդունվել միայն այլ երկրների հետ համաձայնեցնելով։ Մենք հասել ենք այդ համաձայնությանը»,- ասել է Բորելը։
Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ն չի կարող ամբողջությամբ անջատել Ռուսաստանը SWIFT-ից, քանի որ ռուսաստանյան տնտեսությունը կապված է այլ երկրների տնտեսությունների հետ։
Եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարը չի բացառել նաեւ Ռուսաստանի Բանկի (ԿԲ) պահուստների մոտ կեսի սառեցումը, որոնք տեղաբաշխված են G7 երկրներում։ Այնուամենայնիվ, նա նշել է, որ Ռուսաստանն ակտիվներ էր տեղաբաշխում այն երկրներում, որտեղ Եվրամիությունը չի կարող հասանելիություն ունենալ. նա պատրաստվում էր այս իրավիճակին՝ ակտիվները փոխարկելով յուանի եւ իենի, հաղորդում է RBC-ն։
Banks.am-ը հիշեցնում է, որ «Մեծ յոթնյակի» (G7) երկրների ԱԳ նախարարները փետրվարի 27-ին հանդես էին եկել համատեղ հայտարարությամբ, որտեղ նշված էր, որ G7-ը պատրաստվում է ռուսաստանյան որոշ բանկեր անջատել SWIFT համակարգից։ G7 երկրներն ակնկալում են, որ այս միջոցը կսահմանափակի բանկերի «գլոբալ մասշտաբով գործելու» հնարավորությունը։
Դրանից մեկ օր առաջ՝ փետրվարի 26-ին, Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել էր, որ Ուկրաինան ունի ԵՄ երկրների գրեթե ամբողջական աջակցությունը Ռուսաստանը SWIFT-ից անջատելու հարցում։
«Մենք արդեն ունենք գրեթե ամբողջական աջակցությունը ԵՄ երկրներից՝ կապված Ռուսաստանը SWIFT-ից անջատելու հարցում, հուսով եմ՝ Գերմանիան եւ Հունգարիան քաջություն կունենան աջակցելու այս որոշմանը»,- գրել էր Զելենսկին իր Telegram ալիքում։

Главы МИД ЕС согласовали отключение ряда российских банков от SWIFT
Об этом заявил накануне верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель на пресс-конференции по итогам экстренной видеоконференции министров иностранных дел 27 стран сообщества.
«Мы исключаем ряд российских банков из SWIFT. Такая мера может быть принята только в координации с другими странами. Мы достигли этого соглашения»,- отметил Боррель.
По его словам, ЕС не может полностью отключить Россию от SWIFT, потому что экономика РФ связана с экономиками других стран.
Глава европейской дипломатии также не исключил заморозку около половины резервов Банка России (ЦБ), которые размещены в странах G7. Однако, указал он, Россия размещала активы в странах, где Евросоюз не может их достать - она готовилась к этой ситуации, переводя активы в юани и иены, передает RBC.
Banks.am напоминает, что 27 февраля министры иностранных дел стран Группы семи (G7) выступили с совместным заявлением, в котором отмечалось, что G7 собирается отключить некоторые российские банки от SWIFT. Страны «семерки» рассчитывают, что данная мера позволит ограничить способность банков «действовать в глобальном масштабе»․
За день до этого - 26 февраля, президент Украины Владимир Зеленский заявил, что у Украины есть практически полная поддержка стран Евросоюза по поводу отключения России от SWIFT.
«Уже имеем практически полную поддержку стран ЕС по поводу отключения России от SWIFT, надеюсь, Германии и Венгрии хватит мужества поддержать это решение»,- написал Зеленский в своем Telegram-канале.