«Ունենք ԵՄ-ի գրեթե ամբողջական աջակցությունը՝ ՌԴ-ն SWIFT-ից անջատելու հարցում»
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Ուկրաինան ունի ԵՄ երկրների գրեթե ամբողջական աջակցությունը Ռուսաստանը SWIFT-ից անջատելու հարցում։
«Մենք արդեն ունենք գրեթե ամբողջական աջակցությունը ԵՄ երկրներից՝ կապված Ռուսաստանը SWIFT-ից անջատելու հարցում, հուսով եմ՝ Գերմանիան եւ Հունգարիան քաջություն կունենան աջակցելու այս որոշմանը»,- գրել է Զելենսկին իր Telegram ալիքում։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Bloomberg գործակալությունը՝ վկայակոչելով սեփական աղբյուրները, հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ն եվրոպացի գործընկերների հետ «լրջորեն դիտարկում է» Ռուսաստանը SWIFT միջազգային միջբանկային համակարգից անջատելու հնարավորությունը։
Գործակալության աղբյուրների տվյալներով՝ Ջո Բայդենի վարչակազմի ներկայացուցիչները քննարկում են ԵՄ ղեկավարության վրա ճնշում գործադրելու հնարավորությունը՝ Ռուսաստանը վճարային համակարգից համատեղ անջատելու համար։
Համապատասխան ծրագրերը, ըստ նրանց, համաձայնեցվում են Դաշնային պահուստային համակարգի հետ, որն, ինչպես հաղորդում է Bloomberg-ը, հանդես է գալիս որպես ԱՄՆ-ում SWIFT-ի վերահսկիչ մարմին: Գործակալությունն ընդգծում էր, որ հարցի վերաբերյալ վերջնական որոշում դեռեւս կայացված չէ։

«Имеем практически полную поддержку ЕС по поводу отключения РФ от SWIFT»
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что у Украины есть практически полная поддержка стран Евросоюза по поводу отключения России от SWIFT.
«Уже имеем практически полную поддержку стран ЕС по поводу отключения России от SWIFT, надеюсь, Германии и Венгрии хватит мужества поддержать это решение»,- написал Зеленский в своем Telegram-канале.
Напомним, что накануне агентство Bloomberg со ссылкой на источники сообщило, что США вместе с европейскими партнерами «всерьез рассматривают» возможность отключения России от международной межбанковской системы SWIFT.
По данным источников агентства, представители администрации Джо Байдена обсуждают возможность надавить на руководство ЕС, чтобы совместно отключить РФ от платежной системы.
Соответствующие планы, якобы, проходят согласование с Федеральной резервной системой, которая, как сообщает Bloomberg, выполняет в США роль надзирательного органа по SWIFT. Агентство подчеркнуло, что окончательное решение по вопросу пока не принято.