Morgan Stanley-ի գնահատմամբ՝ Չինաստանի մետատիեզերքների շուկան կարող է կազմել 52 տրիլիոն յուան (մոտ $8 տրիլիոն): Այնպիսի ընկերություններ, ինչպիսիք են Tencent-ը, NetEase-ը, ByteDance-ը եւ Alibaba-ն, կարող են դառնալ այս հատվածի առաջատար ընկերությունները, գրում է Inc. Russia-ն՝ վկայակոչելով CNBC-ն: Վիրտուալ իրականությունը, խաղերը եւ սոցիալական ցանցերը կարող են դառնալ մետատիեզերքի ամենավաղ մարմնավորումներից, նշում են վերլուծաբանները: Օգտատերերը խաղերում կգնեն վիրտուալ իրեր կամ կստեղծեն թվային ավատարներ։«Մետատիեզերքը սոցիալական ցանցերի ապագան է: Չինական բոլոր տեխնոլոգիական հսկաները պետք է ընդունեն դա, որպեսզի գտնեն նոր ուղիներ՝ գրավելու համացանցի երիտասարդ սերնդի օգտատերերին»,- ասել է CloudTree Ventures-ի կառավարիչ գործընկեր Ուինսթոն Ման (Winston Ma):Անցած տարվա նոյեմբերին Tencent-ի գլխավոր տնօրեն Մա Հուատենգը նշել էր, որ մետատիեզերքը թույլ կտա զարգանալ գոյություն ունեցող ոլորտներին, օրինակ՝ խաղերին: Tencent-ը աշխարհի խոշորագույն խաղային ընկերություն է: Ման հավելել է, որ ընկերությունն ունի «շատ տեխնոլոգիաներ եւ նոու-հաուներ»՝ մետատիեզերքն ուսումնասիրելու եւ մշակելու համար: 17.02.2022 | 14:11 JPMorgan-ը խոշոր բանկերից առաջինն է ներկայացվել մետատիեզերքում Alibaba-ն նախատեսում է վիրտուալ հանդիպումների համար լրացված իրականության ակնոցներ թողարկել: Նշվում է, որ ընկերությունը Պեկինի ձմեռային Օլիմպիական խաղերի համար մշակել էր ճանաչված մարզիկ Դուն Դունի (Dong Dong) վիրտուալ կերպարը. թվային ավատարը կիսվում էր Օլիմպիական խաղերի մասին տարբեր փաստերով եւ գովազդում դրա հետ կապված ապրանքները: NetEase-ը՝ չինական խաղերի մեկ այլ հսկան, հարավային Հայնան նահանգում ստեղծել է բազա, որը կենտրոնացած է մետատիեզերքի համար հավելվածների մշակման վրա:Baidu որոնողական հսկան անցած տարի գործարկեց XiRang անվանմամբ հավելվածը մետատիեզերքի համար՝ վիրտուալ աշխարհ, որը կարող է միաժամանակ ընդունել մինչեւ 100 հազ. մարդ: Baidu-ի փոխնախագահ Մա Ցզենն ասել էր, որ մինչեւ ամբողջական գործարկումը կարող է անցնել եւս վեց տարի: 16.02.2022 | 08:29 Victoria’s Secret-ն ու McDonald’s-ը դիրքավորվում են մետատիեզերքում «Ինչպես Meta-ի դեպքում, մետատիեզերքի հայեցակարգը կարող է սկզբում ներառել VR/AR-ով միացված խաղեր եւ սոցիալական ինտերակտիվ միջավայրեր: Ակնհայտ է, որ այս ոլորտներն առաջին հերթին կյուրացնեն Չինաստանի խոշոր տեխնոլոգիական խաղացողների՝ երկրում տարածված գործառույթներով, ինչպիսիք են առցանց վճարումները եւ WeChat-ի նման ծառայությունները: Դրանք կարող են ընդլայնվել եւ ներկառուցվել մետատիեզերքի մեջ», - ասել է Tech For Good Asia-ի հիմնադիր Չարլզ Մոքը:«Յուրաքանչյուր կոնկրետ հավելված կստանա իր սեփական եզակի կանոնների փաթեթը՝ հիմնված գործող օրենսդրության վրա: Պետք է նաեւ ակնկալել խիստ գրաքննություն, ինչը նշանակում է, որ, ամենայն հավանականությամբ, չինական մետատիեզերքը կմեկուսացվի միջազգայինից»,- շարունակել է Daxue Consulting-ի շուկայի գծով վերլուծաբան Հանյու Լյուն (Hanyu Liu):Նույնիսկ չինական քաղաքներն ու շրջանները հնարավորություններ են փնտրում մետատիեզերքի համար: 2021 թվականին Շանհայ խոշոր քաղաքը մետատիեզերքը հիշատակել է տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման հնգամյա ծրագրում։ Tweet Դիտում՝ 3666

По оценке Morgan Stanley, в Китае рынок метавселенных может составить 52 трлн юаней (около $8 трлн). Такие компании, как Tencent, NetEase, ByteDance и Alibaba, могут стать лидерами в этом сегменте среди китайских интернет-компаний, пишет Inc. Russia co ссылкой на CNBC.Виртуальная реальность, игры и социальные сети могут быть одними из ранних воплощений метавселенной, говорят аналитики. Пользователи будут покупать виртуальные предметы в играх или создавать цифровых аватаров.«Метавселенная - это будущее социальных сетей. Все китайские технологические гиганты должны принять это, чтобы найти новые способы привлекать молодое поколение интернет-пользователей»,- сказал управляющий партнер CloudTree Ventures Уинстон Ма (Winston Ma).В ноябре прошлого года генеральный директор Tencent Ма Хуатенг отмечал, что метавселенная позволит вырасти существующим индустриям, например - играм. Tencent - крупнейшая в мире игровая компания. Ма добавил, что у компании есть «много технологий и ноу-хау» для изучения и разработки метавселенной. 17.02.2022 | 14:11 JPMorgan первым из крупных банков открыл представительство в метавселенной Alibaba планирует выпустить очки дополненной реальности для виртуальных встреч. Компания разработала виртуального инфлюенсера Дун Дун (Dong Dong) для зимних Олимпийских игр в Пекине. Цифровой аватар делился фактами об Олимпийских играх и рекламировал связанные с ними товары.NetEase, еще один китайский игровой гигант, создал базу в южной провинции Хайнань, ориентированную на разработку приложений для метавселенной, сообщали местные СМИ в 2021 году.Поисковый гигант Baidu запустил в прошлом году приложение для метавселенной под названием XiRang - виртуальный мир, который может вместить до 100 тыс. человек одновременно. Вице-президент Baidu Ма Цзе (Ma Jie) сказал, что до полного запуска может пройти еще шесть лет. 16.02.2022 | 08:29 Victoria’s Secret и McDonald’s занимают позиции в метавселенной «Как и в случае с Meta, концепция метавселенной может сначала включать в себя игры с поддержкой VR/AR и социальные интерактивные среды. Очевидно, эти области в первую очередь будут осваивать крупные технологические игроки Китая - с функциями, распространенными в стране, такими как онлайн-платежи и сервисы, похожие на WeChat. Они могут быть расширены и встроены в метавселенную»,- отметил основатель Tech For Good Asia Чарльз Мок.«Каждое конкретное приложение получит свой собственный уникальный набор правил, основанный на существующем законодательстве. Мы также должны ожидать строгую цензуру, а это означает, что, скорее всего, китайская метавселенная будет изолирована от международной»,- продолжил аналитик рынка в Daxue Consulting Ханьюй Лю (Hanyu Liu).Даже китайские города и регионы ищут возможности для метавселенной. В 2021 году крупный город Шанхай упомянул метавселенную в пятилетнем плане развития индустрии информационных технологий. Tweet Просмотры 3669