Գերմանիայի իշխանությունները կդադարեցնեն «Հյուսիսային հոսք -2» գազամուղի սերտիֆիկացումը։ Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը, հաղորդում է RBC-ն` վկայակոչելով Reuters-ը։ Ռուսաստանի «վերջին գործողություններից» հետո գազամուղը դեռեւս հնարավոր չէ սերտիֆիկացնել, ասել է Գերմանիայի կանցլերը։ Նրա խոսքով՝ իրավիճակը պետք է վերագնահատվի Ռուսաստանի կողմից Դոնեցկի եւ Լուգանսկի Ժողովրդական հանրապետությունների անկախության ճանաչումից հետո, դա կազդի նաեւ «Հյուսիսային հոսք 2»-ի վրա:Շոլցը նաեւ ասել է, որ Գերմանիան Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները կընդունի մեկ օրվա ընթացքում։ «Եվրամիությունում մենք քննարկել ենք պատժամիջոցների առաջին փաթեթը եւ մեկ օրվա ընթացքում դրա վերաբերյալ համատեղ որոշում կկայացնենք»,- ասել է նա։ 22.02.2022 | 15:29 Կատար․ ՌԴ-ից Եվրոպա գազի մատակարարման ծավալը ոչ ոք չի կարող փոխարինել Ներկայումս «Հյուսիսային հոսք-2» գազամուղը տեխնիկապես ավարտված է․ 2021 թվականի սեպտեմբերին, անկախ բոլոր պատժամիջոցներից, «Գազպրոմը» հայտարարել էր շինարարության ավարտի մասին։ Դրանից հետո սկսվեց նախագծի սերտիֆիկացման գործընթացը. գազամուղը գործարկելու համար այն համար պետք է հաստատվի Գերմանիայի կարգավորիչ մարմինների կողմից: Tweet Դիտում՝ 3911

Власти Германии приостановят сертификацию газопровода «Северный поток - 2». Об этом заявил канцлер Германии Олаф Шольц, передает RBC cо ссылкой на Reuters.Газопровод пока невозможно сертифицировать после «последних действий» России, сказал канцлер ФРГ. По его словам, ситуация должна быть заново оценена после признания Россией ЛНР и ДНР - это коснется и «Северного потока -2».Санкции против России Германия примет в течение дня, уточнил Шольц. «В Евросоюзе мы обсудили первый пакет санкций и в течение дня примем по нему совместное решение»,- сказал он. 22.02.2022 | 15:29 Катар: объемы поставок газа из России в Европу никто не сможет заменить На сегодняшний день «Северный поток-2» технически достроен. О том, что строительство, несмотря на все санкции, завершено, «Газпром» объявил в сентябре 2021 года. После этого начался процесс сертификации проекта - для запуска его должны одобрить регулирующие органы Германии. Tweet Просмотры 3912