Ռուսաստանից Եվրոպա գազի մատակարարումների ծավալներն այս պահին չի կարող փոխարինել ոչ մի երկիր, հայտարարել է Կատարի էներգետիկայի հարցերով պետնախարար Սաադ ալ-Քաաբին Գազ արտահանող երկրների ֆորումի (GECF) գագաթնաժողովից հետո կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։«Ընդհանուր առմամբ, Ուկրաինայում կամ Եվրոպայում տիրող իրավիճակի մասին մարդիկ հաճախ ասում են, որ Կատարը կարող է փոխարինել ռուսաստանյան գազը։ Ես այս կապակցությամբ արդեն ասել եմ, որ Եվրոպա մատակարարումների 30-40%-ը գալիս է Ռուսաստանից։ Կարծում եմ, այս հարցում Ռուսաստանին ոչ ոք չի կարող փոխարինել։ Ցավոք, մենք դեռ չունենք հեղուկացված բնական գազի այնպիսի ծավալներ, որոնց համար կան երկարաժամկետ պայմանագրեր, հետեւաբար դա անհնար է»,- նախարարի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը։ 07.02.2022 | 10:29 ԵՄ-ն սպասում է, որ Ադրբեջանից գազի մատակարարումը շուտով կհասնի 10 մլրդ խ․մ․ Banks.am-ը հիշեցնում է, որ փետրվարի սկզբին էներգետիկայի հարցերով եվրահանձնակատար Քադրի Սիմսոնն ասել էր, որ Եվրամիությունն ակնկալում է, որ Հարավային գազային միջանցքով (SGC) ադրբեջանական գազի մատակարարումների ծավալը շուտով կհասնի նախատեսված ցուցանիշի՝ 10 միլիարդ խորանարդ մետրի։Նա նշել էր, որ ներկայումս ուսումնասիրվում են գազի եվրոպական շուկայի սպասելիքները։ «Այս ուսումնասիրությունների արդյունքների հիման վրա մենք կարող ենք պլանավորել մատակարարումների ընդլայնումը»,- ավելացրել էր Սիմսոնը: Նրա գնահատմամբ՝ 10 մլրդ խորանարդ մետր գազի մատակարարումների ծավալը դեպի Եվրոպա կարող է հասնել ամռանը։ Tweet Դիտում՝ 6087

Объемы поставок газа из России в Европу в настоящий момент не может заместить ни одна страна, заявил госминистр по вопросам энергетики Катара Саад аль-Кааби на пресс-конференции после саммита Форума стран - экспортеров газа (GECF).«В целом, говоря о ситуации на Украине или в Европе, люди часто говорят, что Катар может заместить российский газ. Я уже заявлял в этой связи, что 30-40% поставок в Европу идет от России. Я думаю, что никто не сможет заменить Россию в этом плане. К сожалению, пока у нас нет таких объемов СПГ, по которым есть долгосрочные контракты, в силу чего это невозможно»,- приводит слова министра агентство ТАСС. 07.02.2022 | 10:29 ЕС ожидает, что поставки азербайджанского газа скоро достигнут 10 млрд куб. м Banks.am напоминает, что в начале февраля еврокомиссар по энергетическим вопросам Кадри Симсон заявляла, что Евросоюз (ЕС) ожидает, что объемы поставок азербайджанского газа в Европу по Южному газовому коридору (ЮГК) в ближайшее время достигнут запланированных показателей - 10 млрд куб. м. Она отмечала, что в настоящее время изучаются ожидания европейского газового рынка. «Основываясь на результатах этих исследований, мы можем планировать расширение поставок»,- добавила Симсон. По ее оценкам, уровня в 10 млрд куб. м объем поставок газа в Европу может достигнуть к лету. Tweet Просмотры 6086