ԵԱՏՄ երկրները նախատեսում են իրագործել «Եվրասիական ագրոէքսպրես» նախագիծը
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրները նախատեսում են իրագործել «Եվրասիական ագրոէքսպրես» նախագիծը՝ Ասիա եւ Եվրոպա գյուղատնտեսական ու պարենային ապրանքների արագացված փոխադրման համար։
Finmarket-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) խորհրդի նիստին Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի մասնակցության արդյունքներով ՌԴ կառավարության մամուլի հաղորդագրության մեջ։
«Առաջարկվում է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի մակարդակով ներկայացնել ԵԱՏՄ անդամ երկրների «Եվրասիական ագրոէքսպրես» գյուղատնտեսական եւ պարենային ապրանքների արագացված փոխադրումների իրականացման վերաբերյալ համատեղ նախագիծը։ Այն ուղղված է դեպի Ասիա եւ Եվրոպա գյուղատնտեսական ու պարենային ապրանքների կանոնավոր փոխադարձ մատակարարումների եւ արտահանման երթուղիների զարգացմանը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ ներկայումս Ռուսաստանը Ադրբեջանի եւ Ուզբեկստանի հետ է իրականացնում պարենի արագացված մատակարարումների «Ագրոէքսպրես» լոգիստիկ նախագիծը։ Այն ուղղված է ագրոարդյունաբերական համալիրի ապրանքների փոխադարձ մատակարարումների ավելացմանը։

Страны ЕАЭС планируют реализовать проект «Евразийский агроэкспресс»
Страны Евразийского экономического союза (ЕАЭС) планируют реализовать проект «Евразийский агроэкспресс» по ускоренным перевозкам сельскохозяйственной и продовольственной продукции в Азию и Европу.
Как передает Finmarket.ru, об этом говорится в пресс-релизе российского правительства по итогам участия вице-премьера России Алексея Оверчука в заседании совета Евразийской экономической комиссии (ЕЭК).
«На уровень Евразийского межправительственного совета предлагается представить совместный проект государств - членов ЕАЭС по осуществлению ускоренных перевозок сельскохозяйственной и продовольственной продукции «Евразийский агроэкспресс». Проект направлен на развитие регулярных взаимных поставок и маршрутов экспорта сельскохозяйственной и продовольственной продукции в Азию и Европу»,- говорится в сообщении.
Отмечается, что в настоящее время логистический проект по ускоренным поставкам продовольствия «Агроэкспресс» Россия реализует с Азербайджаном и Узбекистаном. Он нацелен на увеличение взаимных поставок продукции агропромышленного комплекса.