Moody’s․ ՌԴ-ի դեմ կոշտ պատժամիջոցները խոցելի կդարձնեն նաեւ Հայաստանը
Բելառուսը, Ղրղզստանը, Տաջիկստանը, Մոլդովան եւ Հայաստանը ռուս-ուկրաինական հակամարտության հետ կապված ամենախոցելիներն են Moody’s-ի կողմից վարկանշվող ԱՊՀ երկրների շարքում, հաղորդում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը՝ վկայակոչելով վարկանիշային գործակալության վերլուծաբանների ուսումնասիրությունը։
Moody’s-ի փորձագետները գտնում են, որ ԱՊՀ երկրների համար հակամարտության հետ կապված ռիսկերը կլինեն համեմատաբար փոքր, եթե Ռուսաստանի դեմ հնարավոր պատժամիջոցները ՌԴ տնտեսության լուրջ դանդաղեցում չառաջացնեն։ Moody’s-ն ընդգծում է, որ նման սցենարը չի դիտարկում որպես հիմնական։ Եթե պատժամիջոցները սահմանվեն, դա կազդի ԱՊՀ երկրների վրա տարբեր ուղիներով՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի հետ նրանց տնտեսական, ֆինանսական եւ էներգետիկ կապերը, ինչպես նաեւ թույլ իրացվելիությունն ու արտաքին դիրքերը, ասված է հետազոտության մեջ։
Moody’s-ի վարկանիշներն արդեն իսկ հաշվի են առնում այդ ռիսկերը, ուստի դրանց վրա կարող են ազդել միայն կոշտ պատժամիջոցները, որոնք կհանգեցնեն ռուսաստանյան տնտեսության զգալի դանդաղեցման կամ էներգակիրների մատակարարումների լուրջ խափանումների, ինչը քիչ հավանական է նույնիսկ լարվածության աճի դեպքում, նշում է գործակալությունը:
Բելառուսն, ըստ Moody’s-ի, ունի B3 վարկանիշ՝ բացասական կանխատեսմամբ։ Ղրղզստանին, Տաջիկստանին, Մոլդովային գործակալությունը շնորհել է B3 վարկանիշ՝ կայուն կանխատեսմամբ, Հայաստանին՝ Ba3՝ կայուն կանխատեսմամբ։ Ռուսաստանը Moody’s-ի կողմից ունի ներդրումային որակի սուվերեն Baa3 վարկանիշ՝ կայուն կանխատեսմամբ:
Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները բացասաբար կանդրադառնան ԱՊՀ այն երկրների վրա, որոնք առավելապես կախված են Ռուսաստանից դրամական փոխանցումների հարցում, մասնավորապես՝ Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի վրա, կարծում է Moody’s-ը։ Ռուսաստանի տնտեսության հնարավոր դանդաղեցումը կհարվածի Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի վարկունակության` աշխատանքային միգրանտների դրամական փոխանցումների կրճատման պատճառով։ Համաշխարհային բանկի տվյալներով՝ դրանք կազմում են այս երկրների ՀՆԱ-ի համապատասխանաբար 33% եւ 30%-ը, գրում են վերլուծաբանները:
Լարվածության հնարավոր աճը, որը կհանգեցնի ռուբլու զգալի թուլացմանը, կարող է բացասական հետեւանքներ ունենալ ԱՊՀ երկրների արժույթների վրա եւ մեծացնել իրացվելիության ռիսկերը, հատկապես այնպիսի երկրների համար, ինչպիսիք են Բելառուսը, Տաջիկստանը եւ Վրաստանը՝  արտարժույթով արտահայտված պարտքի մեծ մասնաբաժնով, արտաքին վերաֆինանսավորման մեծ կարիքներով եւ թույլ պահուստներով, ասված է զեկույցում։
Ռուսաստանում կտրուկ տնտեսական անկումը, որը Moody’s-ը չի դիտարկում որպես հիմնական սցենար, նաեւ զգալի տնտեսական հետեւանքներ կունենա Բելառուսի համար, քանի որ Ռուսաստանն այս երկրի ամենամեծ առեւտրային գործընկերն է. նրան բաժին է ընկնում ընդհանուր արտահանման 46%-ը, նշում են վերլուծաբանները։

Moody's включил Армению в число уязвимых стран из-за ситуации с Украиной
Белоруссия, Киргизия, Таджикистан, Молдавия и Армения наиболее уязвимы в связи с российско-украинским конфликтом среди рейтингуемых Moody’s стран СНГ, передает российское издание Forbes со ссылкой на исследование аналитиков рейтингового агентства.
Эксперты Moody’s считают, что риски для стран СНГ, связанные с конфликтом, будут относительно невелики при условии, что возможные санкции против России не вызовут серьезного замедления российской экономики. Moody’s подчеркивает, что не рассматривает такой сценарий как базовый. Если санкции введут, то это повлияет на страны СНГ по различным каналам, учитывая их экономические, финансовые и энергетические связи с Россией, а также их слабую ликвидность и внешние позиции, говорится в исследовании.
Рейтинги Moody’s уже учитывают эти риски, поэтому на них могут повлиять только жесткие санкции, которые приведут к значительному замедлению российской экономики или вызовут серьезные перебои в поставках энергоносителей, что маловероятно даже в случае эскалации напряженности, говорится в сообщении агентства.
Белоруссия, по оценке Moody’s, имеет рейтинг B3 с негативным прогнозом. Киргизии, Таджикистану, Молдавии агентство присвоило рейтинг B3 со стабильным прогнозом, Армении - Ba3 со стабильным прогнозом. У России суверенный рейтинг инвестиционного качества от Moody’s (Baa3) со стабильным прогнозом.
Санкции против России окажут негативное влияние на страны СНГ, которые больше всего зависят от России в плане денежных переводов - это Киргизия и Таджикистан, полагает Moody’s. Возможное замедление российской экономики ударит по кредитоспособности Киргизии и Таджикистана из-за сокращения денежных переводов трудовых мигрантов, на долю которых, по данным Всемирного банка, приходится 33% и 30% ВВП этих стран соответственно, пишут аналитики.
Возможная эскалация напряженности, которая приведет к заметному ослаблению рубля, может иметь негативные побочные эффекты для валют стран СНГ и повысить риски ликвидности, особенно для таких государств, как Белоруссия, Таджикистан и Грузия, с их высокой долей долга, номинированного в иностранной валюте, большими потребностями во внешнем рефинансировании и слабыми резервами, говорится в отчете.
Резкий экономический спад в России, который Moody’s не рассматривает как базовый сценарий, также будет иметь значительные экономические последствия для Белоруссии, поскольку Россия является ее крупнейшим торговым партнером - на нее приходится 46% от общего объема экспорта, считают аналитики.