Raiffeisenbank-ը բացահայտել է փողի եւ սիրո միջեւ կապը
Հարցված ռուսաստանցիների 42%-ը կարծում է, որ փողը միայն ամրապնդում է սերը, իսկ 11%-ը՝ փչացնում է այն։ Միաժամանակ, հարցվածների 47%-ը գտնում է, որ գումարի հետ կապված հարցը ոչ մի կերպ չի ազդում հարաբերությունների վրա։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ նման տվյալներ է ստացել Raiffeisenbank-ն առցանց հարցման ընթացքում, որին մասնակցել է երկրի յոթ խոշոր քաղաքների, այդ թվում՝ Մոսկվայի ու Սանկտ Պետերբուրգի ավելի քան 2000 բնակիչ` 60%-ը կանայք, 40%-ը՝ տղամարդիկ (18-ից մինչեւ 55 տարեկան)։
Միաժամանակ, հարցվածների 46%-ը խոստովանել է, որ փողի համար վիճում է իր երկրորդ կեսի հետ, քանի որ գումարը քիչ է, կամ պարզապես չեն կարողանում պայմանավորվել, թե ինչի վրա խնայել (31%) եւ ինչի վրա ծախսել (26%): Ընդ որում, 66%-ը վստահ է, որ միմյանց միջեւ ծախսերի հարցը լուծվել է ինքն իրեն, իսկ հարցվածների 32%-ը քննարկել եւ կարողացել է գտնել բոլորի համար ընդունելի լուծում։ Եվս 2%-ը խոստովանել է, որ չեն կարողանում պայմանավորվել գումարի շուրջ։
Հատկանշական է, որ Սուրբ Վալենտինի օրը ռուսաստանցիները պատրաստ չեն մեծ գումարներ ծախսել։ Այսպես, մեծամասնությունը զուգընկերոջ համար անակնկալ է պատրաստում 1-3 հազ․ ռուբլու չափով (44%) եւ դրա դիմաց ակնկալում է հավասար արժեքի նվեր (42%)։ Հարցվածների 23%-ն ակնկալում է ավելի թանկ նվեր մատուցել՝ 3-5 հազ․ ռուբլու սահմանում, իսկ 24%-ը պատրաստվում է դա անել:
Raiffeisenbank-ի մանրածախ հատվածի վարկային ռիսկերի վարչության ղեկավար Ալեքսեյ Կրամարսկու խոսքով՝ զույգերը բարձրակարգ վարկառուներ են։ Այսպես, ըստ վիճակագրության, չամուսնացածները 20%-ով ավելի հաճախ են խախտում վարկային քարտերի ժամկետները, իսկ սպառողական վարկերի դեպքում՝ 30%-ով։
«Բանկի հաճախորդներից, ովքեր օգտվում են տարբեր վարկային պրոդուկտներից, մեծամասնությունն ընտանիք ունեցող մարդիկ են։ Օրինակ՝ ամուսնացած զույգերին տրամադրում ենք հիփոթեքային վարկերի մոտ 68%-ը, ինչը մեզ վստահություն է ներշնչում, որ օգնում ենք նրանց ավելի երջանիկ դառնալ՝ բարելավելով իրենց կենսապայմանները»,- ընդգծել է բանկի ներկայացուցիչը։

Райффайзенбанк выявил, как влияют деньги на любовные отношения
42% опрошенных россиян полагают, что деньги только укрепляют любовь, а 11% считаю, что портят. При этом 47% респондентов считают, что денежный вопрос никак не влияет на отношения.
Как сообщает ТАСС, такие данные получил Райффайзенбанк в ходе онлайн-опроса, в котором приняли участие более 2 тыс. жителей семи крупных городов страны, включая Москву и Санкт-Петербург. Среди респондентов: 60% женщин и 40% мужчин в возрасте от 18 до 55 лет.
Вместе с тем, 46% опрошенных признались, что они ссорятся из-за денег со своей второй половиной по причине того, что денег не хватает, либо просто не могут договориться, на чем экономить (31%) и на что тратить (26%). При этом 66% уверены, что вопрос трат в паре устроился сам собой, а обсуждали и сумели найти приемлемое для всех решение 32% респондентов. Еще 2% признались, что не могут договориться о деньгах.
При этом в День всех влюбленных россияне не готовы расставаться с большими суммами денег. Так, большинство готовят своему партнеру сюрприз на сумму 1-3 тыс. рублей (44%) и равный по стоимости ждут в ответ (42%). На более дорогой знак внимания - стоимостью 3-5 тыс. рублей - рассчитывают 23% респондентов, а собирается сделать такой - 24%.
Как указал руководитель управления кредитных рисков розничного сегмента Райффайзенбанка Алексей Крамарский, люди в парах - первоклассные заемщики. Так, согласно статистике, неженатые допускают просрочки на 20% больше в кредитных картах и на 30% больше в потребительских кредитах.
«Среди клиентов банка, которые пользуются разными кредитными продуктами, большинство - семейных людей. Например, порядка 68% ипотечных кредитов мы выдаем супружеским парам, что вселяет в нас уверенность, что мы помогаем им стать счастливее с помощью улучшения жилищных условий»,- подчеркнул он.