Moody's. Մեր հիմնական սցենարը չի ենթադրում ռուսաստանյան դեֆոլտ
Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի հարաբերություններում լարվածությունը չի հանգեցնի ուղղակի ռազմական հակամարտության, քանի որ այս դեպքում Ռուսաստանը կկրի հսկայական ռազմական եւ տնտեսական ծախսեր, ասված է Moody's Investors Service միջազգային վարկանիշային գործակալության գնահատականում։
«Մեր հիմնական գնահատականն այն է, որ բարձր լարվածությունը կշարունակվի, բայց չի հանգեցնի ուղղակի ռազմական բախման»,- նշված է Moody's-ի «Հաճախակի տրվող հարցեր Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ լարվածության եւ հակամարտության մասին» զեկույցում, որը մեջբերում է RBC-ն:
«Ռուսաստանի ռազմական միջամտությունը վարկային բացասական զգալի իրադարձություն կլինի եւ, ամենայն հավանականությամբ, մեզ կստիպի Ռուսաստանի սուվերեն վարկանիշները տեղադրել վարկանիշների՝ դեպի իջեցում դիտարկվող ցուցակում»,- ավելացրել է Moody's-ը՝ նշելով, որ դա «մեր հիմնական սցենարը չէ»:
Ռուսաստանն այժմ Moody's-ի կողմից ներդրումային որակի Baa3 սուվերեն վարկանիշ ունի՝ կայուն կանխատեսմամբ, գործակալությունը բարձրացրել էր վարկանիշն այս մակարդակի 2019 թվականի փետրվարին։
Ուկրաինայի վրա ցանկացած հարձակում կհանգեցնի Ռուսաստանի դեմ արեւմտյան նոր պատժամիջոցների, վստահ են գործակալությունում։ Moody's-ը դիտարկում է Ռուսաստանի համար ԱՄՆ-ի երեք պատժամիջոցներից հնարավոր հետեւանքները. պատժամիջոցներ պետական պարտքային պարտավորությունների երկրորդային շուկայում, ռուսաստանյան բանկերի համար միջազգային վճարային համակարգերին հասանելիության սահմանափակումներ եւ ռուսաստանյան ֆինանսական հաստատությունների ընդգրկում SDN պատժամիջոցների ցանկում:
Վարկանիշային գործակալությունը կարծում է, որ տեսականորեն հավանականություն կա, որ նման պատժամիջոցները, որոնք կազդեն SWIFT-ի կամ ռուսաստանյան բանկերի դոլարային գործարքների վրա, կարող են, ի թիվս այլ բաների, դժվարացնել սուվերեն պարտքի դիմաց վճարումները։ Ռուսաստանյան ֆինանսական հաստատությունների՝ օտարերկրյա գործընկերների հետ գործարքներ իրականացնելու հնարավորությունների սահմանափակումը ենթադրում է «շատ հեռավոր սցենար, որտեղ տեխնիկական դժվարություններ կարող են առաջանալ անդրսահմանային վճարումներ կատարելու ժամանակ, ներառյալ՝ սուվերեն պարտքի վճարումները»:
«Մեր հիմնական սցենարը չի ենթադրում ռուսաստանյան դեֆոլտ»,- գրում է Moody's-ը։ Ռուսաստանի իշխանությունները պատրաստվել են ամենաբացասական սցենարներին. օրինակ՝ 2016 թվականից Ռուսաստանի պետական եվրապարտատոմսերը բացառում են ամերիկյան բանկերը հաշվարկային կառուցվածքից եւ պարունակում են այլընտրանքային արժույթներով ներդրողներին հնարավոր վճարումների պայման (եվրապարտատոմսերը արտահայտված են դոլարով): «Սակայն այս սցենարի դեպքում նման շրջանաձեւ ճանապարհների արդյունավետության վերաբերյալ որոշակի անորոշություն է պահպանվում»,- նշում է Moody's-ը:
Բացի այդ, գործակալությունը հիշեցնում է Ռուսաստան տեխնոլոգիական արտահանումն արգելափակելու ԱՄՆ նախաձեռնությունները։ «Նոր տնտեսական պատժամիջոցները, ներառյալ այն պատժամիջոցները, որոնք սահմանափակում են Ռուսաստանի հասանելիությունը տնտեսության արդիականացման համար անհրաժեշտ հիմնական ներմուծմանը, ճնշում կգործադրեն ներդրումային ակտիվության, ինչպես նաեւ ՀՆԱ-ի աճի առանց այն էլ ցածր ներուժի եւ բնակչության իրական տնօրինվող եկամուտների դանդաղ աճի վրա»,- գրում է գործակալությունը:

Moody's: Наш базовый сценарий не предполагает российского дефолта
Напряженность в отношениях России с Украиной не выльется в прямой военный конфликт, поскольку Россия в таком случае понесет огромные военные и экономические издержки, говорится в оценке международного рейтингового агентства Moody's Investors Service.
«Наша базовая оценка заключается в том, что повышенная напряженность продолжится, но не приведет к прямому военному конфликту»,- отмечается в обзоре Moody's «Часто задаваемые вопросы о напряженности и конфликте между Россией и Украиной», который приводит RBC.
«Военное вмешательство России будет существенным кредитно-негативным событием и, вероятно, заставит нас незамедлительно поместить суверенные рейтинги России в список на пересмотр к понижению»,- добавило Moody's, указав что это «не наш базовый сценарий».
Сейчас у России суверенный рейтинг инвестиционного качества от Moody's (Baa3) со стабильным прогнозом, на эту ступень агентство подняло его в феврале 2019 года.
Любое нападение на Украину приведет к новым санкциям Запада против России, уверены в рейтинговом агентстве. Moody's рассмотрело потенциальные последствия для России от трех санкционных мер США: санкции на вторичный рынок государственных долговых обязательств, ограничения на доступ российских банков к международным платежным системам и включение российских финансовых институтов в санкционный список SDN.
Рейтинговое агентство считает, что существует теоретическая вероятность, при которой подобные санкции, затрагивающие SWIFT или долларовые транзакции российских банков, могут затруднить в том числе платежи по суверенному долгу. Ограничение способности российских финансовых институтов проводить транзакции с иностранными контрагентами подразумевает «очень отдаленный сценарий, при котором могут возникнуть технические трудности при выполнении трансграничных платежей, включая платежи по суверенному долгу».
«Наш базовый сценарий не предполагает российского дефолта»,- пишет Moody's. Российские власти подготовились к самым негативным сценариям: например, с 2016 года государственные еврооблигации России исключают американские банки из структуры расчетов и содержат условие возможных выплат инвесторам в альтернативных валютах (евробонды номинированы в долларах). «Тем не менее сохраняется некоторая неопределенность в отношении эффективности подобных окольных путей при таком сценарии»,- констатирует Moody's.
Кроме того, агентство напоминает про инициативы США по блокированию технологичного экспорта в Россию. «Новые экономические санкции, в том числе ограничивающие доступ России к ключевому импорту, необходимому для модернизации экономики и поддержки дальнейшей диверсификации экспорта по пути от углеводородов, будут оказывать давление на инвестиционную активность, а также на и без того низкий потенциал роста ВВП и медленный рост реальных располагаемых доходов населения»,- пишет агентство.