Չինաստանը բլոկչեյնի կիրառման լայնածավալ փորձարկում կիրականացնի
31.01.2022 | 14:58 Գլխավոր էջ / Նորություններ /
Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով Կիբեռտարածության վարչակազմի հայտարարությունը։
Ծրագիրը նպատակ ունի «թույլ տալ բլոկչեյն տեխնոլոգիային իր դերը խաղալ տվյալների փոխանակման, բիզնես ընթացակարգերի պարզեցման, ծախսերի կրճատման, սիներգիայի բարելավման եւ վստահելի համակարգերի ստեղծման գործում», ասված է Կիբեռտարածության վարչակազմի հայտարարության մեջ:
Ընտրված քաղաքները, ներառյալ՝ մայրաքաղաք Պեկինը, փորձարկումը կիրականացնեն «համապարփակ» եղանակով, մինչդեռ մյուսները կկենտրոնանան կոնկրետ ոլորտների վրա, ինչպիսիք են արտադրությունը, էներգետիկան, իրավաբանական հարցերը, հեղինակային իրավունքը, անդրսահմանային ֆինանսավորումը, կրթությունը եւ առողջապահությունը, հայտարարել են իշխանությունները։
Նրանց խոսքով՝ բլոկչեյնին առնչվող ենթակառուցվածքը կծավալվի արդյունաբերական նպատակներով տվյալների լայնածավալ փոխանակման համար: Ծրագրին մասնակցող կազմակերպություններին խորհուրդ է տրվում օգտագործել փոխգործունակ, ինչպես նաեւ կայուն սարքավորումներ եւ ծրագրային ապահովում: