Համաշխարհային ֆինանսական համակարգն այնպես պետք է բարեփոխվի, որպեսզի ազատվի խտրականությունից, ինչի պատճառով ռեսուրսներն առաջին հերթին ուղղվում են հարուստ երկրներին։ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը՝ ելույթ ունենալով «Դավոսի օրակարգ» վիրտուալ քննարկման ժամանակ։«Մենք պետք է բարեփոխենք ֆինանսական համակարգն այնպես, որ այն աշխատի բոլոր երկրների համար՝ առանց որեւէ խտրականության։ Այն քարը, որը մենք դնում ենք տնտեսության վերականգնման հիմքում, այլեւս հարթ չէ: Վերականգնմանն ուղղվող տաս դոլարից ավելի քան ութը ծախսվում է զարգացած երկրներում։ Ցածր եկամուտ ունեցող երկրները գտնվում են շատ անբարենպաստ վիճակում: Այնտեղ գրանցվում է ամբողջ սերնդի ընթացքում ամենացածր տնտեսական աճը, եւ միաժամանակ իրենց ցածր բյուջեներով այդ երկրները պետք է ինչ-որ կերպ դուրս գան այն փոսից, որտեղ հայտնվել են»,- ասել է նա։ 24.06.2021 | 15:58 Գուտերեշը կոչ է արել հարստության հարկ սահմանել Գուտերեշը հավելել է, որ աշխարհի յուրաքանչյուր մաս բախվել է ռեկորդային գնաճի, վարկերի արժեքի բարձրացման, էներգակիրների եւ պարենային ապրանքների գների աճի հետ: «Այս գործոնները արգելափակում են վերականգնումը եւ ոչնչացնում աճի հույսը՝ ավելի դժվարացնելով ազգային կառավարությունների համար ներդրումներ կատարել կայուն եւ հուսալի համակարգերում, որոնք անհրաժեշտ են մարդկանց»,- ասել է նա: Tweet Դիտում՝ 3015

Мировая финансовая система должна быть реформирована таким образом, чтобы избавиться от дискриминации, из-за которой ресурсы достаются в первую очередь богатым странам. Как сообщает ТАСС, об этом заявил генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, выступая на виртуальной дискуссии «Давосская повестка дня».«Нам надо провести реформу финансовой системы таким способом, чтобы она работала для всех стран без какой-либо дискриминации. Тот камень, который мы закладываем в основание экономического восстановления, уже не ровный. Более восьми из десяти долларов, идущих на восстановление, тратятся в развитых странах. Страны с низким уровнем доходов находятся в очень ущемленном положении. В них отмечается самый низкий экономический рост за целое поколение, и при этом им с их низкими бюджетами надо как-то вылезать из ямы, в которой они оказались»,- отметил он. 24.06.2021 | 15:58 Генсек ООН призвал ввести налог на богатство Гутерриш добавил, что каждая часть мира столкнулась с рекордной инфляцией, ростом стоимости кредитов, цен на энергоносители и еду. «Эти факторы блокируют восстановление и уничтожают надежду на рост, из-за них становится еще более сложным для национальных правительств инвестировать в устойчивые и надежные системы, которые нужны людям»,- отметил он. Tweet Просмотры 3020