Breakthrough Energy ոչ առեւտրային կազմակերպությունը, որը 2015 թվականին հիմնադրվել է Բիլ Գեյթսի կողմից, մտադիր է մոտ $15 միլիարդ ներդնել զրոյական վնասակար արտանետումներին ուղղված նախագծերում:RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Financial Times-ին ասել է կազմակերպության կառավարիչ տնօրեն Իոնա Գոլդմանը։ԱՄՆ-ում, ԵՄ-ում եւ Մեծ Բրիտանիայում նախագծերի համար միջոցները կհատկացվեն Breakthrough Energy Catalyst ծրագրի կողմից, որը պետական-մասնավոր հիմնադրամ է՝ մասնագիտացած մաքուր տեխնոլոգիաներում նպատակային ներդրումներում: Ինչպես նշել է պարբերականը, աշնանը այս հիմնադրամը բարեգործական կազմակերպություններից եւ բիզնեսներից ներգրավել էր մոտ $1,5 միլիարդ, որը մտադիր է ներդնել չորս հիմնական ոլորտներում․ օդից ածխաթթվային գազի ուղղակի կլանում, էկոլոգիապես մաքուր ջրածին, էկոլոգիապես մաքուր ավիացիոն վառելիք եւ էներգիայի պահման տեխնոլոգիաներ։ 03.01.2022 | 09:56 Բիլ Գեյթսը պատմել է 2022 թվականին իր գլխավոր մտավախություններից մեկի մասին Breakthrough Energy Catalyst-ից ներդրումներ կստանան բնապահպանական խոշոր նախագծեր, որոնք, ըստ Գոլդմանի, հնարավոր չէ իրականացնել առանց լուրջ ֆինանսական ներարկումների։ Ծրագրի նպատակներից է «կանաչ» պրոդուկտների եւ տեխնոլոգիաների շուկայի ստեղծումը, ինչպես նաեւ էկոլոգիապես մաքուր պողպատի եւ ջրածնի արտադրության գների իջեցումը։Նախագծերը կստանան դրամական միջոցները բարեգործական նվիրատվությունների, բաժնետոմսերում ներդրումների եւ ապրանքների գնման պայմանագրերի տեսքով։ Tweet Դիտում՝ 2979

Некоммерческая организация Breakthrough Energy, основанная Биллом Гейтсом в 2015 году, намерена инвестировать около $15 млрд в проекты, направленные на достижение нулевого уровня вредных выбросов в атмосферу. Как передает RBC, об этом Financial Times сообщил управляющий директор организации Иона Голдман.Средства на проекты в США, ЕС и Великобритании выделит программа Breakthrough Energy Catalyst - частно-государственный фонд, специализирующийся на целевых вложениях в чистые технологии. Как отметило издание, осенью этот фонд привлек около $1,5 млрд от благотворительных организаций и бизнеса, которые он намерен инвестировать в четыре ключевые области: прямое улавливание углекислого газа из воздуха, экологически чистый водород, экологически чистое авиационное топливо и технологии хранения энергии. 03.01.2022 | 09:56 Билл Гейтс рассказал об одном из своих главных опасений в 2022 году Инвестиции от Breakthrough Energy Catalyst получат крупные экологические проекты, которые, по словам Голдмана, невозможно осуществить без серьезных финансовых вливаний. Одна из целей программы - создание рынка «зеленых» продуктов и технологий, а также снижение цены на экологически чистое производство стали и водорода.Средства проекты получат в виде благотворительных пожертвований, инвестиций в акции и соглашений на приобретение продуктов. Tweet Просмотры 2975