Անցնող տարին անբարենպաստ էր Չինաստանի մեծահարուստների համար
Չինաստանի միլիարդատերերը 2021 թվականին դարձել են կարողության կորստի «առաջատարներ», հաղորդում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը՝ վկայակոչելով Forbes USA-ի հաշվարկները։
Դա տեղի է ունեցել տարբեր ոլորտներում տեխնոլոգիական ընկերությունների վրա երկրի կառավարության ճնշման պատճառով՝ էլեկտրոնային առեւտրից մինչեւ արտադպրոցական ուսուցում: Իշխանությունների կոշտ քաղաքականությունը առաջացրեց բաժնետոմսերի կտրուկ վաճառք, ինչը հարյուրավոր միլիարդ դոլարներով արժեզրկեց չինացի գործարարներին պատկանող ընկերությունները:
Ամենից շատը կրճատվել են Pinduoduo առցանց ռիթեյլերի հիմնադիր Քոլին Չժեն Խուանի (մեկ տարում՝ մինուս $40․2 մլրդ) եւ Alibaba-ի հիմնադիր Ջեկ Մայի (մեկ տարում՝ մինուս $21.4 մլրդ) կարողությունները։
Pinduoduo-ի բաժնետոմսերը տարեսկզբից մինչեւ դեկտեմբերի 10-ը կորցրել են իրենց արժեքի գրեթե երկու երրորդը, իսկ Alibaba Group-ի բաժնետոմսերը նույն ժամանակահատվածում էժանացել են մոտ 50%-ով: Այս եւ այլ ընկերությունները բախվել են նոր խիստ օրենքների եւ տուգանքների:
Նրանց հաջորդում է Հուէյ Կա Յանը՝ այս տարի դեֆոլտի վտանգի առջեւ հայտնված Չինաստանի խոշորագույն Evergrande կառուցապատող ընկերության հիմնադիրը։ Նրա կարողությունը մեկ տարվա ընթացքում կրճատվել է $18 միլիարդով՝ հասնելով $9․1 միլիարդի։ Արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ նա ամենաշատ կորուստներ ունեցող միլիարդատերերի թվում է։
Evergrande-ի շուրջ ճգնաժամը շարունակվում է եւ սպառնում է լուրջ հետեւանքներով ներդրողների համար, նշում է Forbes USA-ը։
Օրերս տեղեկացրել էինք, որ Չինաստանի վարկատուները դատի են տվել Evergrande կառուցապատող ընկերությանը հարյուրավոր հայցերով պարտքային պարտավորությունները չկատարելու համար եւ ցանկանում են գանձել ընդհանուր առմամբ $13.2 միլիարդ։ Մասնավորապես, վարկատուները կորցրել են վստահությունը Evergrande-ի՝ նախքան դեֆոլտի հայտարարումը պարտքերը վճարելու ունակության նկատմամբ, իսկ ընկերությունն ամեն ինչ թողնում է արդարադատության վրա։

Уходящий год стал неблагоприятным для китайских миллиардеров
Китайские миллиардеры стали «лидерами» по потерям состояний в 2021 году, сообщает российское издание Forbes, ссылаясь на подсчеты Forbes USA.
Это произошло из-за давления правительства страны на технологические компании в различных сферах - от электронной коммерции до внеклассного обучения. Жесткая политика властей вызвала резкую распродажу акций, которая обесценила компании, принадлежащие китайским бизнесменам, на сотни миллиардов долларов.
Больше других сократились состояния основателя онлайн-ритейлера Pinduoduo Колина Чжэна Хуана (минус $40․2 млрд за год) и основателя Alibaba Джека Ма (минус $21․4 млрд за год).
Акции Pinduoduo с начала года по 10 декабря потеряли почти две трети стоимости, а акции Alibaba Group упали почти на 50% за тот же период. Эти и другие компании столкнулись с новыми строгими законами и штрафами.
Следом за ними идет Хуэй Ка Ян, основатель крупного китайского девелопера Evergrande, столкнувшегося в этом году с риском дефолта. Его состояние сократилось за год на $18 млрд - до $9.1 млрд. Он второй год подряд входит в число миллиардеров с самыми большими потерями.
Кризис вокруг Evergrande продолжается и грозит серьезными последствиями для инвесторов, отмечает Forbes USA.
На днях мы сообщали, что китайские кредиторы подали в суд на девелопера Evergrande за невыполнение долговых обязательств сотни исков и хотят взыскать в общей сложности $13.2 миллиардов. В частности, кредиторы утратили уверенность в способность Evergrande выплатить долги до объявления дефолта, а компания отдает все на откуп правосудия.