$16.3 միլիարդի գործարք․ BNP Paribas-ը վաճառում է իր ամերիկյան բիզնեսը
Կանադական Bank of Montreal-ը (BMO) համաձայնել է գնել Bank of the West-ը (Ֆրանսիական BNP Paribas-ի ստորաբաժանումն ԱՄՆ-ում) $16.3 միլիարդով, հաղորդում է Forbes ամսագրի  ռուսաստանյան հանդեսը՝ վկայակոչելով Bloomberg գործակալությունը։
Սա BMO-ի պատմության մեջ ամենախոշոր ձեռքբերումն է: Բանկը գործարքը կֆինանսավորի կանխիկով եւ հիմնականում ավելցուկային կապիտալով։
BMO-ն արդեն ունի իր կառույցները ԱՄՆ-ում. 1980-ականներին գնվել էր Harris Bank-ը, իսկ տասը տարի առաջ՝ Marshall & Ilsley-ն: Նոր գործարքը Կանադայում ակտիվների մեծությամբ չորրորդ բանկին թույլ կտա ընդլայնել ԱՄՆ-ի հաճախորդների բազան 1․8 միլիոնով:
«Գործարքը կավելացնի զգալի մասշտաբ եւ կընդլայնի մեր հնարավորությունները գրավիչ շուկայում՝ հնարավորություն տալով մեզ հասնել ավելի մեծ աճի, շահութաբերության եւ արդյունավետության»,- ասել է BMO-ի գլխավոր տնօրեն Դերիլ Ուայթը:
Bank of the West-ի վաճառքից ստացված հասույթից BNP Paribas-ը նախատեսում է $4․5 մլրդ ուղղել բաժնետոմսեր հետ գնելուն, եւս $7․9 մլրդ՝ օրգանական աճին, տեխնոլոգիաների մեջ ներդրումներին եւ ձեռքբերումներին: Գործարքի արդյունքում BNP Paribas-ի կապիտալի աճը կկազմի $3․3 մլրդ։
Գործակալությունը հիշեցնում է, որ 2020 թվականին իսպանական BBVA-ն ԱՄՆ-ում իր բանկային գործառնությունները վաճառեց $11.6 միլիարդով, իսկ 2021 թվականի սեպտեմբերին ճապոնական Mitsubishi UFJ ֆինանսական խումբը վաճառեց իր ամերիկյան բիզնեսը $8 միլիարդով: Միաժամանակ, Եվրոպայում բանկային հատվածի համախմբումը սառեցված է կապիտալի նկատմամբ ավելի բարձր պահանջների պատճառով, որոնք խանգարում են խոշոր անդրսահմանային գործարքներին, նշում է Bloomberg-ը։

Сделка на $16.3 млрд։ BNP Paribas продает свой бизнес в США
Канадский Bank of Montreal (BMO) согласился купить Bank of the West (подразделение французского BNP Paribas в США) за $16.3 млрд, сообщает российское издание Forbes со ссылкой на Bloomberg.
Это крупнейшее приобретение за всю историю BMO. Банк профинансирует сделку наличными и в основном за счет избыточного капитала. BMO уже имеет свои структуры в США: в 1980-х годах был куплен Harris Bank, а десять лет назад - банк Marshall & Ilsley. Новая сделка позволит четвертому по величине активов в Канаде банку расширить базу клиентов в США на 1․8 млн человек.
«Сделка добавит значительный масштаб и расширит наши возможности на привлекательном рынке, что позволит нам добиться большего роста, прибыльности и эффективности»,- отметил генеральный директор BMO Дэррил Уайт.
BNP Paribas планирует направить $4․5 млрд из вырученных от продажи Bank of the West средств на обратный выкуп акций, а еще $7․9 млрд - на органический рост, инвестиции в технологии и приобретения. Чистый прирост капитала BNP Paribas-а в результате сделки составит $3․3 млрд.
Агентство напоминает, что в 2020 году испанский BBVA продал свои банковские операции в США за $11․6 млрд, а в сентябре 2021-го японская финансовая группа Mitsubishi UFJ продала свой бизнес в США за $8 млрд. При этом в Европе консолидация банковского сектора заморожена из-за более высоких требований к капиталу, которые мешают крупным трансграничным сделкам, отмечает Bloomberg.