JPMorgan-ի բրոքերային ստորաբաժանումը տուգանվել է $125 միլիոնով
ԱՄՆ արժեթղթերի եւ բորսաների հանձնաժողովը (SEC) $125 միլիոնով տուգանել է ամերիկյան JPMorgan Chase & Co բանկի բրոքերային ստորաբաժանումն աշխատակիցների հաղորդակցությունների պահպանման պահանջի «մասշտաբային եւ երկարամյա» խախտումների համար, հաղորդում է Finmarket-ը։
J.P. Morgan Securities LLC-ն (JPMS) ընդունել է խախտումների փաստերը եւ համաձայնել է տուգանք վճարել, ինչպես նաեւ զգալիորեն բարելավել պրակտիկան այս ոլորտում, նշել է SEC-ը:
«JPMS-ը խոստովանել է, որ 2018թ․ հունվարից մինչեւ 2020թ․ նոյեմբերն ընկած ժամանակահատվածում իր աշխատակիցները հաճախակի քննարկել են բիզնես հարցեր անձնական սարքերում՝ օգտագործելով տեքստային հաղորդագրություններ, WhatsApp,  ինչպես նաեւ անձնական էլ․ փոստի օգտահաշիվներ: Ընկերությունը չի գրանցել այդ հաղորդակցությունները, ինչպես դա պահանջում է դաշնային օրենսդրությունը»,- նշել է կարգավորիչը:
Ավելին, ըստ SEC-ի, նման խախտումներ են թույլ տվել JPMS-ում այդ ոլորտի համար պատասխանատու անձինք:
JPMS-ը չի պահպանել մոտավորապես 100 մարդու տասնյակ հազարավոր հաղորդագրությունների վերաբերյալ տվյալները, որոնք վերաբերում են, մասնավորապես, ներդրումային ռազմավարությանը, հաճախորդների հետ հանդիպումներին, ինչպես նաեւ ամենօրյա իրադարձությունների կամ միտումների գնահատմանը:
«Հաղորդակցությունների պահպանումը շատ կարեւոր է SEC-ի վերահսկողության ծրագրերի համար, եւ երբ ընկերությունները չեն կատարում այդ պահանջը, ինչպես JPMorgan-ի դեպքում, նրանք ուղղակիորեն խաթարում են ներդրողներին պաշտպանելու եւ շուկաների ամբողջականությունը պահպանելու մեր կարողությունը»,- նշել են SEC-ում։
Հանձնաժողովում ընդգծել են, որ JPMorgan-ի կողմից վճարվելիք տուգանքը ամենամեծն է, որը երբեւէ կիրառվել է կարգավորիչի կողմից հաղորդակցությունների պահպանման պահանջի խախտման համար:

Брокерское подразделение JPMorgan оштрафовано на $125 миллионов
Комиссия по ценным бумагам и биржам (SEC) США оштрафовала брокерское подразделение американского банка JPMorgan Chase & Co. на $125 млн за «масштабные и многолетние» нарушения требования о сохранении коммуникаций сотрудников, передает Finmarket.ru.
J.P. Morgan Securities LLC (JPMS) признала факты нарушений и согласилась выплатить штраф, а также существенно улучшить практики в этой сфере, сообщила SEC.
«JPMS признала, что в период, по крайней мере, с января 2018 года по ноябрь 2020 года ее сотрудники часто обсуждали деловые моменты на персональных устройствах, используя текстовые сообщения, WhatsApp, а также личные аккаунты электронной почты. Компания не вела записей этих коммуникаций, как того требует федеральное законодательство»,- отметил регулятор.
Более того, по данным SEC, подобные нарушения допускались людьми, ответственными за комплаенс в JPMS.
JPMS не сохранила данные о коммуникациях примерно 100 людей и десятки тысяч сообщений, касавшихся, в частности, вопросов инвестиционной стратегии, встреч с клиентами, а также оценки ежедневных событий или трендов.
«Сохранение коммуникаций является очень важным для программ контроля и правоприменения SEC, и когда компании не выполняют это требование, как в случае JPMorgan, они прямо подрывают нашу способность защищать инвесторов и беречь целостность рынков»,- заявил директор по правоприменению SEC Гурбир Греваль.
В SEC отмечают, что штраф, который предстоит выплатить JPMorgan, является крупнейшим из когда-либо применявшихся регулятором за нарушение требования о сохранении коммуникаций.