Hard Rock Cafe-ն` շուտով պաշտոնապես Հայաստանում
Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդը (ԱՆԻՖ) հայտարարել է «Ֆուդ Ռեփաբլիք» ընկերության հետ համատեղ ծրագրով Hard Rock Cafe աշխարհահռչակ բրենդի Երեւան մուտքի մասին:
Օրերս «Ֆուդ Ռեփաբլիք»-ի հիմնադիր տնօրեն Արսեն Հովհաննիսյանը ստորագրել է Hard Rock International ընկերության հետ Ֆրանչայզինգի պայմանագիրը։
ԱՆԻֆ-ը ծրագրին մասնակցում է ՔՈՎԻԴ 19-ի տնտեսական հետեւանքների մեղմացման նպատակով ստեղծված դուստր ընկերության հակաճգնաժամային ֆոնդի ծրագրերի շրջանակում։
ԱՆԻՖ-ի եւ «Ֆուդ Ռեփաբլիք»- ի միջեւ պայմանագիրը կնքել են ԱՆԻՖ-ի «Ձեռնարկատեր + Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների կառավարիչ» ՓԲԸ տնօրեն Բելլա Մանուկյանը եւ «Ֆուդ Ռեփաբլիք» ընկերության տնօրեն Արսեն Հովհաննիսյանը։
Hard Rock Cafe Yerevan-ի բացումը Երեւանում նախատեսվում է 2022 թվականի երկրորդ եռամսյակում:
Արսեն Հովհաննիսյանը, ում ընկերությանն են պատկանում հանրային սննդի ոլորտում տարիների հաջողված փորձ ունեցող Wine Republic, Thaiwine Republic, Asador, Mao եւ Point of View ռեստորանները, Hard Rock Cafe ցանցի հետ բանակցությունները սկսել էր դեռեւս 2019 թվականին։
«Համաշխարհային ճանաչում ունեցող նման ընկերության Ֆրանչայզի բացումը Երեւանում ոչ միայն լավ նվեր կլինի հայ սպառողի եւ մայրաքաղաքի հյուրերի համար, այլեւ նոր խթան կհանդիսանա սպասարկման ոլորտի զարգացման գործում՝ նոր չափանիշներ սահմանելով երաժշտական ժամանցի, բիզնեսի եւ սպասարկման որակի կառավարման ոլորտներում։ Ռոքի ավանդույթներն իրենց տունը կվերագտնեն Հայաստանում։ Ուրախ կլինենք Երեւանը դարձնել նոր գրավիչ կետ Hard Rock Cafe-ի բոլոր սիրահարների համար»,- ասել է Արսեն Հովհաննիսյանը ։
ԱՆԻՖ-ի տնօրեն Դավիթ Փափազյանը գոհունակություն է հայտնել նման հանրաճանաչ բրենդի՝ Հայաստան մուտք գործելու առիթով. «Վստահ ենք, որ պետական աջակցությունն առավել արդյունավետ է, երբ բիզնեսն ինքն ունի ընդլայնման, նոր նախաձեռնության տեսլական եւ պատրաստակամություն։ Մեր գործընկերների փորձն ու աշխարհահռչակ բրենդի ներկայությունը մայրաքաղաքում ոչ միայն հաջող բիզնես ծրագիր կդառնա, այլեւ կնպաստի Երեւանի տուրիստական գրավչությանը»։
ԱՆԻՖ-ը համաֆինանսավորում է ծրագիրը՝ 48% մասնակացության չափով։ Բիզնես աջակցության բոլոր ծրագրերում ԱՆԻՖ-ի հակաճգնաժամային ֆոնդի գործակցության նախապայմաններից է ձեռնարկատիրոջ առնվազն 50.1%-ի համաֆինանսավորման պատրաստակամությունը։
Առաջին Hard Rock Cafe-ն բացվել է Լոնդոնի կենտրոնում 1971 թվականին: Այսօր ցանցը գործում է ավելի քան 68 երկրներում, շուտով նաեւ՝ Հայաստանում։

Hard Rock Cafe - скоро в Армении
Фонд государственных интересов Армении (ANIF) сообщает о запуске проекта по открытию всемирно известного бренда Hard Rock Cafe в Ереване, в сотрудничестве с Food Republic.
На днях директор-основатель Food Republic Арсен Оганесян подписал договор франчайзинга с Hard Rock International.
ANIF участвует в программе в рамках деятельности Антикризисного фонда, созданного для смягчения экономических последствий COVID 19.
Подписантами Соглашения между ANIF и Food Republic выступили директор ЗАО фонда «Антикризисные инвестиции Предприниматель + Государство» Белла Манукян и директор-основатель Food Republic Арсен Оганесян.
Открытие Hard Rock Cafe® Yerevan в Ереване запланировано на второй квартал 2022 года.
Арсен Оганесян - основатель ресторанов Wine Republic, Thaiwine Republic, Asador, Mao и Point of View, обладатель многолетнего успешного опыты в сфере Horeca, начал переговоры с известной сетью Hard Rock Cafe в 2019 году.
«Запуск такого всемирно известного бренда в Ереване станет не только отличным подарком для армянских посетителей и гостей столицы, но и новым импульсом для развития сферы услуг, установив новые стандарты в управлении качеством бизнеса и услуг, новые стандарты живого звука. Рок-традиции обретут свой дом в Армении. Мы рады сделать Ереван новой точкой притяжения для всех поклонников Hard Rock Cafe»,- отметил Арсен Оганесян .
Директор ANIF Давид Папазян выразил удовлетворение появлением столь известного бренда в Армении. «Мы уверены, что господдержка эффективнее, когда у бизнеса есть собственное видение и готовность к расширению и новым инициативам.  Опыт наших партнеров и  всемирно известный бренд в столице - не только залог для успешного бизнес-проекта, но и повышение туристической привлекательности Еревана».
ANIF софинансирует проект с участием в 48%. Одним из предварительных условий сотрудничества Антикризисного фонда ANIF во всех программах поддержки бизнеса является готовность вложений предпринимателя не менее 50.1%.
Первое Hard Rock Cafe открылось в центре Лондона еще в 1971 году. Сегодня сеть работает более чем в 68 странах, вскоре появится и в Армении.