Ամերիաբանկը ներգրավել է $30 մլն-ի վարկ ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամից
Ամերիաբանկը եւ ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամը (Նավթ արտադրող երկրների կազմակերպություն)  ստորագրել են 30 մլն ԱՄՆ դոլարի երկարաժամկետ վարկային պայմանագիր՝ երկրում մասնավոր հատվածի զարգացմանն աջակցելու նպատակով:
Վարկի շուրջ 50 տոկոսն ուղղվելու է փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) ֆինանսավորմանը, ինչը հնարավորություն կտա վերջիններիս ստանալ անհրաժեշտ միջոցներ բիզնեսը զարգացնելու, նոր աշխատատեղեր ստեղծելու եւ գործունեությունը  ընդլայնելու համար: Վարկային միջոցների մյուս մասն  ուղղվելու է կանաչ ծրագրերի, մասնավորապես, էներգաարդյունավետության բարձրացմանն ու  Հայաստանում ածխածնային արտանետումների կրճատմանը նպաստող ծրագրերի իրագործմանը:
ՕՊԵԿ միջազգային զարգացման Հիմնադրամի մասնավոր հատվածի եւ առեւտրի ֆինանսավորման գործառնությունների գծով գլխավոր տնօրենի օգնական Թարեք Ալնասարի խոսքով. «Մենք ուրախ ենք շարունակել մեր համագործակցությունն Ամերիաբանկի հետ` Հայաստանում ՓՄՁ-ների ու էներգաարդյունավետ ծրագրերի ֆինանսավորման նոր գործիքների միջոցով, որոնք կօգնեն ապահովել ՓՄՁ-ներին շրջանառու կապիտալով, եւ կնպաստեն կայուն էներգետիկայի զարգացմանն ու տնտեսական դիմացկունությանը»:
Հիմնադրամը եւ Ամերիաբանկը համագործակցում են 2015 թվականից՝ նպաստելով Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը ՓՄՁ եւ առեւտրի ֆինանսավորման ուղղություններով։  Մասնավորապես, կնքված առաջին պայմանագրի շրջանակներում (20 մլն ԱՄՆ դոլար) վարկային միջոցներն ուղղվել են տնտեսության տարբեր ոլորտներում, այդ թվում` մեծածախ առեւտրի, արտադրության, սննդի արդյունաբերության եւ հյուրանոցների ոլորտներում գործող փոքր եւ միջին ձեռնարկություններին (ՓՄՁ):  Երկրորդ վարկը (25 մլն ԱՄՆ դոլար), որը տրամադրվել է հիմնադրամի առեւտրի ֆինանսավորման գործառնությունների շրջանակում, նպաստեց Ամերիաբանկի միջազգային առեւտրային պորտֆելի ընդլայնմանը: Նշված երկու վարկային պայմանագրերի շրջանակներում Հայաստանում ֆինանսավորում է ստացել ավելի քան 130 ձեռնարկություն:
Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանն իր խոսքում նշեց . «Ցանկանում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամին մեր երկարամյա արդյունավետ համագործակցության համար։ ՓՄՁ ֆինանսավորումը մեր ռազմավարական նպատակներից մեկն է, եւ մենք ուրախ ենք կրկին միավորել ջանքերը մեր հաճախորդներին երկարաժամկետ ֆինանսավորում առաջարկելու համար: Հավատարիմ մնալով մեր կանաչ ռազմավարության ծրագրերին` ֆինանսական միջոցները հիմնականում ուղղվելու են էներգաարդյունավետ ծրագրերի իրականացմանը»:
Ամերիաբանկը 2009 թվականից ի վեր ֆինանսավորել է ավելի քան 250 մլն ԱՄՆ դոլարի նախագծեր վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում:

Америабанк и Фонд международного развития ОПЕК заключили кредитное соглашение на $30 млн
Фонд международного развития ОПЕК (Фонд ОПЕК) и Америабанк, крупнейший универсальный банк в Армении, подписали соглашение о долгосрочном первоочередном займе на сумму 30 млн долларов США для поддержки развития частного сектора в Армении.
Порядка 50% займа будет направлено на финансирование малых и средних предприятий, обеспечивая доступ к финансам и позволяя предприятиям получать необходимые средства для развития своего бизнеса, создания и сохранения рабочих мест. Другая половина займа будет направлена на поддержку зеленых проектов, повышение энергоэффективности и сокращение углеродных выбросов в Армении. Кредитное соглашение соответствует приверженности партнеров цели устойчивого развития (ЦУР) ООН 7 – Доступная и чистая энергия, и ЦУР 8 – Достойная работа и экономический рост.
Тарек Алнассар, помощник генерального директора по операциям с частным сектором и торговому финансированию Фонда ОПЕК, отметил: «Мы рады продолжить наше успешное партнерство с Америабанком с новым проектом для финансирования малого и среднего бизнеса, энергоэффективности и возобновляемой энергетики в Армении. Наш новый кредит поможет обеспечить малые и средние предприятия оборотным капиталом, будет способствовать энергетической и экономической устойчивости».
Фонд ОПЕК и Америабанк сотрудничают с 2015 года, успешно внося свой вклад в экономику Армении через финансирование малого и среднего бизнеса и механизмы торгового финансирования. Первый кредитный договор, на сумму 20 млн долларов США, был нацелен на содействие развитию малых и средних предприятий в Армении в различных отраслях, в том числе в сферах оптовой торговли, производства, пищевой промышленности и гостиничного бизнеса. Второй кредит, на сумму 25 млн долларов США, предоставленный в рамках операций по торговому финансированию Фонда ОПЕК, помог расширить международный торговый портфель Америабанка. В рамках обоих кредитов было предоставлено финансирование более чем 130 предприятиям в Армении.
Артак Анесян, генеральный директор Америабанка, прокомментировал: «Хочу выразить благодарность Фонду ОПЕК за плодотворное сотрудничество. Финансирование малых и средних предприятий – одно из наших стратегических направлений, и мы рады снова объединить усилия, чтобы предложить долгосрочное финансирование нашим клиентам из сферы малого бизнеса. В соответствии с нашей зеленой стратегией средства будут в первую очередь направлены на проекты по повышению энергоэффективности, что позволит еще больше снизить воздействие деятельности Америабанка на окружающую среду».
Америабанк является крупнейшим банком Армении по ключевым показателям, быстрорастущим бизнесом с особым акцентом на зеленое финансирование. С 2009 года банк профинансировал проекты в области возобновляемых источников энергии на сумму более 250 млн долларов США, включая солнечную, фотоэлектрическую и ветровую энергию.