ԱՄՆ իշխանությունները $5 միլիարդի Pfizer-ի նոր դեղամիջոց կգնեն
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը նախատեսում է գնել Pfizer ընկերության մշակած՝ կորոնավիրուսի դեմ նոր դեղամիջոցը, հաղորդում է RBC-ն՝ վկայակոչելով The New York Times-ի եւ The Washington Post-ի աղբյուրները։
Խոսքը Paxlovid դեղամիջոցի մասին է, որն արտադրվում է դեղահաբերի տեսքով։ Ընդհանուր առմամբ, ԱՄՆ իշխանությունները նախատեսում են ձեռք բերել այս դեղամիջոցը 10 միլիոն հիվանդի բուժման համար՝ ծախսելով ավելի քան $5 միլիարդ։
Paxlovid-ի փորձարկման երկրորդ փուլի ավարտի մասին ընկերությունը հայտարարել էր նոյեմբերի 5-ին։ Pfizer-ի տվյալներով՝ դեղամիջոցը 89%-ով նվազեցնում է կորոնավիրուսով վարակվելուց հետո հոսպիտալացման կամ մահվան ռիսկը։ Փորձարկման մասնակիցների շրջանում մահացության ոչ մի դեպք չի արձանագրվել, հավելել է ընկերությունը։
Նախօրեին՝ նոյեմբերի 16-ին, ընկերությունը դիմում է ներկայացրել ԱՄՆ Սննդամթերքի եւ դեղամիջոցների սանիտարական վերահսկողության վարչություն՝ իր դեղամիջոցի անհետաձգելի օգտագործման համար։
Մինչեւ տարեվերջ Pfizer-ը մտադիր է դեղահաբեր արտադրել ավելի քան 180 հազ. մարդու բուժման համար, իսկ 2022 թվականի առաջին կիսամյակում՝ ավելի քան 21 միլիոն մարդու։ Բուժման ընթացքը բաղկացած է 30 հաբերից՝ հինգ օրվա ընթացքում:

Власти США направят $5 млрд на закупку нового лекарства компании Pfizer
Администрация президента США Джо Байдена планирует закупить новый препарат против коронавируса, который разработала компания Pfizer, сообщает RBC со ссылкой на источники The New York Times и The Washington Post.
Речь идет о препарате Paxlovid, который выпускается в форме таблеток. Всего власти США планируют закупить это лекарство для лечения 10 млн пациентов, потратив более $5 млрд.
О завершении второй фазы испытаний Paxlovid компания сообщила 5 ноября. По ее данным, препарат снижает риск госпитализации или смерти после заражения коронавирусом на 89%. Среди участников испытания не было зафиксировано ни одного летального исхода, добавили в Pfizer.
Накануне, 16 ноября, компания подала заявку в Управление по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов США на разрешение на экстренное использование своего препарата.
К концу года Pfizer намерена произвести таблетки для лечения более 180 тыс. человек, а в первой половине 2022-го - для лечения свыше 21 млн человек. Курс лечения состоит из 30 таблеток, принимаемых в течение пяти дней.