Tesla-ի ղեկավար Իլոն Մասկը հանգստյան օրերին հարցում էր իրականացնել Twitter-ում, որտեղ օգտատերերին հարցրել էր՝ արդյոք պետք է վաճառի ընկերության իր բաժնետոմսերի 10%-ը՝ հարկերը վճարելու համար, հաղորդում է RBC-ն։«Վերջերս չափազանց շատ է խոսվում այն մասին, որ չիրացված շահույթը հարկերից խուսափելու միջոց է, ուստի ես առաջարկում եմ վաճառել Tesla-ի իմ բաժնետոմսերի 10%-ը»,- գրել էր Մասկը։Գործարարն ընդգծել է, որ ինքը կանխիկ աշխատավարձ կամ բոնուսներ չի ստանում, իսկ իր ողջ կարողությունը բաժնետոմսերի տեսքով է։ «Հետեւաբար, անձամբ ինձ համար հարկ վճարելու միակ միջոցը բաժնետոմսերի վաճառքն է»,- հարցման մեկնաբանությունում գրել էր Իլոն Մասկը։ Նա նաեւ ասել էր, որ ենթարկվելու է հարցման ցանկացած արդյունքի։Ամերիկյան օրենքներով՝ բաժնետոմսերի սեփականատերն եկամտահարկ չի վճարում, քանի դեռ չի վաճառել դրանք։ Միայն թղթով ստացված շահույթը կոչվում է չիրացված: 28.10.2021 | 11:44 Թրամփն ու Մասկը դեմ են հարուստների համար հարկի ներդրմանը Հարցմանը մասնակից Twitter-ի ավելի քան 3.5 միլիոն օգտատերերի մեծ մասը՝ 57,9%-ը պաշտպանել է բաժնետոմսերի վաճառքի գաղափարը, դեմ է արտահայտվել 42,1%-ը։Reuters-ը նշել է, որ հունիսի 30-ի դրությամբ Իլոն Մասկն ուներ Tesla-ի մոտ 170.5 մլն բաժնետոմս։ Նոյեմբերի 5-ին՝ առուվաճառքի փակման պահին, ընկերության մեկ բաժնետոմսն արժեր $1222։ Այսպիսով, Մասկին պատկանող բաժնետոմսերի 10%-ը կազմում է գրեթե $21 մլրդ, հաշվարկել է գործակալությունը։ Tweet Դիտում՝ 3981

Глава Tesla Илон Маск в выходные запустил опрос в Твиттере, в котором спросил пользователей, стоит ли ему продавать 10% из принадлежащих ему акций компании, чтобы уплатить налоги, сообщает RBC. «В последнее время слишком много говорят о том, что нереализованная прибыль - это средство уклонения от уплаты налогов, поэтому я предлагаю продать 10% моих акций Tesla»,- написал Маск.Бизнесмен подчеркнул, что ему не поступает зарплата наличными или бонусы, а все его состояние существует в виде акций. «Поэтому единственный способ для меня лично платить налоги - это продавать акции»,- написал Илон Маск в комментариях к опросу. Он также сказал, что подчинится любому результату опроса.По американским законам, владелец акций не платит налог на прибыль до тех пор, пока не продаст их. Прибыль, полученная только на бумаге, называется нереализованной. 28.10.2021 | 11:44 Трамп и Маск выступили против «налога для миллиардеров» Большинство из 3.5 млн пользователей Twitter, которые прошли опрос - 57,9%, поддержали идею о продаже акций, 42,1% оказался против.Агентство Reuters отметило, что на 30 июня Илону Маску принадлежало около 170.5 млн акций Tesla. 5 ноября на закрытии торгов одна акция компании стоила $1222. Так что 10% пакета, принадлежащего Маску, стоит почти $21 млрд, подсчитали в издании. Tweet Просмотры 3987