Tesla-ն եւ Hertz-ը շարունակում են բանակցել ավտովարձույթի օպերատորին 100 000 էլեկտրամոբիլների մատակարարման ռեկորդային պայմանագրի շուրջ:Կողմերը դեռեւս համաձայնության չեն եկել համաձայնագրի ժամկետների մասով, գրում է The Bell-ը՝ վկայակոչելով The Wall Street Journal-ի (WSJ) աղբյուրները։Hertz-ը դեռ հոկտեմբերի 25-ին հայտարարել էր, որ, ըստ նախնական պատվերի պայմանների, էլեկտրամոբիլները կհամալրեն ընկերության պարկը մինչեւ 2022 թվականի վերջ։ Միաժամանակ, Tesla-ի ներկայացուցիչների կողմից մամուլի հաղորդագրությունում մեկնաբանություններ չեն եղել։ Նոյեմբերի 1-ին Tesla-ի հիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Իլոն Մասկը Twitter-ում հայտնել էր, որ պայմանագիրը դեռ ստորագրված չէ, ինչն անհանգստություն էր առաջացրել բազմաթիվ ներդրողների մոտ: 26.10.2021 | 09:36 Hertz-ի խոշոր պատվերից հետո Tesla-ի կապիտալիզացիան մոտեցել է $1 տրիլիոնի WSJ-ի զրուցակիցներից մեկի համաձայն, Tesla-ի շատ մենեջերներ զարմացած էին, թե որքան արագ Hertz-ը հրապարակավ հայտարարեց համաձայնագրի կնքման եւ դրա ժամկետների մասին: Tesla-ի ներսում սպասումների համաձայն՝ ելնելով ներկայիս արտադրական հզորությունից՝ ընկերությունը կկարողանա ավտովարձույթի օպերատորին մատակարարել տարեկան ընդամենը մոտ 10 հազ. մեքենա։ Միաժամանակ, պարբերականի մեկ այլ աղբյուր WSJ-ին հավաստիացրել է, որ մինչ հրապարակումը մամուլի հաղորդագրությունն արժանացել է Tesla-ի ներկայացուցիչների հավանության։Պարբերականի բոլոր զրուցակիցները համակարծիք են՝ գործարքի մանրամասները շարունակում են ինտենսիվ քննարկվել։ Tesla-ն պնդում է, որ Hertz-ի համար գնային կամ ժամանակային նախապատվություններ չկան՝ չնայած պատվերի ծավալին: Սա նշանակում է, որ առաքումները կարող են տեւել տարիներ եւ ավտովարձույթի օպերատորին արժենալ ավելի քան $4 միլիարդ:Hertz-ի ներկայացուցիչը, չնայած Մասկի խոսքերին, եւս մեկ անգամ հաստատել է WSJ-ին` օպերատորն ակնկալում է, որ 100 հազ. էլեկտրամոբիլների նախնական պատվերը կկատարվի, եւ որ ենթադրաբար չստորագրված պայմանագրով մատակարարումներն արդեն սկսվել են: Hertz-ի հաճախորդներն այսօր իրականում հնարավորություն ունեն վարձակալել Tesla Model 3-ը:Ինքը՝ Մասկը, ըստ WSJ-ի աղբյուրների, խորապես ներգրավված է բանակցային գործընթացում։ Բայց, համաձայն նման պայմանագրերի ընդունված պրակտիկայի, վերջնական պայմանագիրը կարող է կնքվել միայն այն դեպքում, երբ Tesla-ն ամբողջությամբ ինտեգրի Hertz-ի կողմից պահանջվող ծավալներն իր արտադրական ցիկլի մեջ: Tweet Դիտում՝ 5933

Tesla и Hertz: по следам одного пресс-релиза
Компании Tesla и Hertz продолжают вести переговоры о рекордном контракте на поставку 100 тысяч электромобилей оператору автопроката.
Пока стороны не договорились о сроках исполнения соглашения, пишет The Bell со ссылкой источники газеты The Wall Street Journal (WSJ).
Hertz еще 25 октября объявил, что, согласно условиям предварительного заказа, электромобили пополнят автопарк компании до конца 2022 года. При этом в пресс-релизе не было комментариев представителей Tesla. 1 ноября основатель и гендиректор Tesla Илон Маск в Twitter сообщил, что контракт пока не подписан, чем вызвал тревогу у многих инвесторов.
По словам одного из собеседников WSJ, многие менеджеры Tesla были удивлены тем, как быстро Hertz публично объявил о заключении соглашения и о сроках его исполнения. Согласно ожиданиям внутри Tesla, исходя из текущих производственных мощностей, компания будет способна поставлять оператору автопроката лишь порядка 10 тысяч машин в год. При этом другой источник издания заверил WSJ, что перед публикацией пресс-релиз был одобрен представителями Tesla.
Все собеседники издания сходятся - детали сделки продолжают интенсивно обсуждаться. Tesla настаивает на отсутствии ценовых и временных преференций для Hertz, несмотря на объем заказа. Это означает, что поставки могут затянуться на годы и обойтись оператору автопроката более чем в $4 млрд.
Представитель Hertz, несмотря на слова Маска, еще раз подтвердил WSJ, что оператор ожидает исполнения предварительного заказа на 100 тысяч электромобилей и что поставки по якобы не подписанному контракту уже начались. У клиентов Hertz сегодня действительно уже есть возможность арендовать Tesla Model 3.
Сам Маск, по словам источников WSJ, глубоко вовлечен в процесс переговоров. Но, согласно принятой практике подобных контрактов, окончательное соглашение может быть заключено, лишь когда Tesla полностью встроит необходимые Hertz объемы в свой производственный цикл.