Hertz-ի խոշոր պատվերից հետո Tesla-ի կապիտալիզացիան մոտեցել է $1 տրիլիոնի
Ավտոմեքենաների վարձույթով զբաղվող ամերիկյան Hertz ընկերությունը պատվիրել է 100 000 Tesla էլեկտրամոբիլ՝ Հյուսիսային Ամերիկայում հաճախորդներին վարձակալվող էլեկտրամոբիլների ամենամեծ պարկն առաջարկելու համար։ Այն նաեւ կլինի աշխարհում խոշորագույններից մեկը, հաղորդում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը՝ վկայակոչելով Hertz-ի մամուլի ծառայությունը։
Նոր էլեկտրամոբիլները կկազմեն Hertz-ի համաշխարհային պարկի ավելի քան 20%-ը: Դրանք կհամալրեն պարկը 14 ամսվա ընթացքում, ընդ որում, Tesla Model 3 սեդանները հասանելի կլինեն վարձույթի համար ընկերության ԱՄՆ-ի գրասենյակներում եւ Եվրոպայի որոշ երկրներում արդեն նոյեմբերի սկզբից։ Model 3-ի հաճախորդներին հասանելի կլինեն Tesla-ի 3000 լիցքավորման կայաններ ԱՄՆ-ում եւ Եվրոպայում: Hertz-ը նախատեսում է նաեւ ենթակառուցվածք ստեղծել էլեկտրամոբիլների լիցքավորման համար՝ ընկերության ստորաբաժիններում ամբողջ աշխարհում:
Bloomberg-ի աղբյուրները նշել են, որ գործարքը Tesla-ին կբերի $4.2 միլիարդ: Դա նշանակում է, որ չնայած Hertz-ը սովորաբար մեծ զեղչեր է պահանջում ավտոարտադրողներից, այս անգամ այն կվճարի էլեկտրամոբիլների գրեթե ամբողջ արժեքը: Բացի այդ, ընկերությունը սովորաբար գնում է սեդանների բազային մոդելներ, սակայն այս դեպքում որոշել է լավ կոմպլեկտավորումով էլեկտրամոբիլներ ձեռք բերել: «Tesla»-ն միակ արտադրողն է, որը կարող է մեծ ծավալով էլեկտրամոբիլներ արտադրել»,- գործակալությանն ասել է Hertz-ի գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Մարկ Ֆիլդսը։
Bloomberg-ը նշում է, որ Hertz-ի պատվերը կազմում է ներկայումս Tesla-ի մեկ տարվա արտադրանքի 1/10-րդ մասը: Գործարքի մասին լուրերի ֆոնին Tesla-ի բաժնետոմսերը նախօրեին թանկացել էին 4,8%-ով եւ հասել ռեկորդային $949-ի՝ մեկ արժեթղթի դիմաց, իսկ ընկերության կապիտալիզացիան մոտեցել $1 տրիլիոնի:

После крупного заказа Hertz капитализация Tesla приблизилась к $1 трлн
Американская компания Hertz по прокату автомобилей заказала 100 000 электромобилей Tesla, чтобы предложить клиентам самый большой парк прокатных электромобилей в Северной Америке и один из крупнейших в мире, сообщает российское издание Forbes со ссылкой на пресс-службу Hertz.
Новые электромобили составят более 20% всего мирового парка Hertz. Они пополнят его в течение 14 месяцев, при этом седаны Tesla Model 3 будут доступны для проката в офисах компании в США и в некоторых странах Европы уже с начала ноября. Клиенты, взявшие на прокат Model 3, получат доступ к 3000 заправочным станциям Tesla в США и Европе. Hertz также планирует создать инфраструктуру для зарядки электромобилей в подразделениях компании по всему миру.
Источники Bloomberg отметили, что сделка принесет Tesla $4,2 млрд. Это означает, что, хотя Hertz обычно требует от автопроизводителей больших скидок, на этот раз она заплатит почти полную стоимость электромобилей. Кроме того, обычно компания закупает базовые модели седанов, но в этом случае решила приобрести электромобили в хорошей комплектации. «Tesla - единственный производитель, который может производить электромобили в больших масштабах»,- объяснил агентству и.о. гендиректора Hertz Марк Филдс.
Bloomberg отмечает, что заказ Hertz составляет примерно 1/10 часть того, что Tesla сегодня производит за год. На фоне новости о сделке акции Tesla накануне выросли на 4,8% и достигли рекордных $949 за бумагу, а капитализация компании приблизилась к $1 трлн.