Վրացական գինին ամրապնդում է իր դիրքերը ՌԴ շուկայում
Ընթացիկ տարվա հունվարից հոկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում Վրաստանը ռուսաստանյան շուկա է արտահանել ավելի քան 49 մլն շիշ գինի, ինչը 5%-ով ավել է 2020 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Այսպիսով, Ռուսաստանը վրացական գինու խոշորագույն ներկրողն է, հետեւում է Վրաստանի Գինու ազգային գործակալության վիճակագրությունից։
Գինու գնման ծավալով երկրորդ տեղում Ուկրաինան է։ Հաշվետու ժամանակահատվածում այս երկիր է արտահանվել ավելի քան 10 մլն շիշ գինի, ինչը 21%-ով ավել է նախորդ տարվա համեմատ։ Լավագույն եռյակը եզրափակում է Լեհաստանը, որը ստացել է մոտ 5 մլն շիշ գինի (20%-ով ավել, քան նախորդ տարի)։
Գործակալության տվյալներով՝ վրացական գինին պահանջարկ է վայելում նաեւ Չինաստանում եւ Բելառուսում։ 10 ամսվա ընթացքում Չինաստան է առաքվել ավելի քան 4.5 մլն շիշ գինի (+13%), իսկ Բելառուս՝ ավելի քան 3.3 մլն շիշ (+ 17%):
Հունվարից հոկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում Վրաստանն ԱՄՆ է առաքել ավելի քան 881 հազ. շիշ գինի (10%-ով ավել, քան նախորդ տարի), մոտ 655 հազ. շիշ՝ Գերմանիա (+ 6%) եւ մոտ 632 հազ. շիշ՝ Մեծ Բրիտանիա (+72%)։
Ընդհանուր առմամբ, 2021 թվականի հունվարից հոկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում Վրաստանն աշխարհի 60 երկիր է արտահանել 83.8 մլն շիշ գինի, ինչը 11%-ով ավել է նախորդ տարվա համեմատ։ Ընդհանուր եկամուտը կազմել է մոտ $194 մլն, ինչը 9%-ով գերազանցում է 2020 թվականի տվյալները։

Грузинские вина укрепляют свои позиции на российском рынке
C января по октябрь этого года Грузия экспортировала на рынок России более 49 млн бутылок вина, что на 5% больше по сравнению с аналогичным периодом 2020 года, cообщает ТАСС.
Таким образом, Россия является крупнейшим импортером грузинского вина, следует из статистических данных Национального агентства вина республики.
На втором месте по объему закупок вина находится Украина. С января по октябрь в эту страну было экспортировано более 10 млн бутылок вина, что на 21% больше, чем в прошлом году. Тройку лидеров замыкает Польша, получившая около 5 млн бутылок вина (на 20% больше показателей прошлого года).
По данным агентства, грузинское вино также пользуется популярностью в Китае и Белоруссии. В КНР за 10 месяцев отправлено более 4.5 млн бутылок (+13%), а в Белоруссию - более 3.3 млн бутылок (+17%).
Грузия с января по октябрь также поставила более 881 тыс. бутылок в США (на 10% больше, чем в прошлом году), около 655 тыс. бутылок - в Германию (+6%) и около 632 тыс. бутылок - в Великобританию (+72%).
Всего с января по октябрь 2021 года Грузия экспортировала в 60 стран мира 83.8 млн бутылок вина, что на 11% больше прошлогодних показателей. Общий доход составил около $194 млн, что на 9% превышает аналогичные данные за 2020 год.