Սբերբանկի եվրոպական ստորաբաժանումը՝ Sberbank Europe AG-ն պայմանագիր է ստորագրել Բոսնիա եւ Հերցեգովինայում, Խորվաթիայում, Հունգարիայում, Սերբիայում եւ Սլովենիայում իր դուստր բանկերը վաճառելու մասին։Վաճառվող բանկերի միագումար ակտիվները կազմում են €7.329 միլիարդ, անցած տարվա վերջի դրությամբ դրանք ունեին 162 մասնաճյուղ եւ մոտ 600 հազ. հաճախորդ, հաղորդում է RBC-ն՝ վկայակոչելով բանկի հաղորդագրությունը։ Գործարքի ընդհանուր գումարը կկազմի մոտ €500 մլն։Սբերբանկը «որոշել է կրճատել իր ներկայությունը Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայում, որպեսզի կենտրոնանա առաջնահերթ շուկաների վրա եւ ուսումնասիրի նոր բիզնես մոդելներ»,- պարզաբանել են բանկում: Sberbank Europe-ը (գլխավոր գրասենյակը՝ Վիեննայում) Արեւելյան Եվրոպայում կշարունակի տնօրինել չեխական Sberbank Czech Republic բանկը:«Գործարքի փակումը ենթակա է տեղական եւ միջազգային կարգավորիչների, ինչպես նաեւ տեղական հակամենաշնորհային կառույցների կողմից անհրաժեշտ հաստատմանը: Ակնկալվում է, որ հաստատումը կստացվի 2022 թվականին»,- նշել են Սբերբանկում։ 10.06.2021 | 09:50 Սբերբանկը նախատեսում է կրճատել իր ներկայությունը եվրոպական երկրներում Banks.am-ը հիշեցնում է, որ այս տարվա հունիսին Սբերբանկի Վարչության նախագահի առաջին տեղակալ Լեւ Խասիսը նշում էր, որ բանկը նախատեսում է առաջիկա մեկ-երկու տարում կրճատել իր բանկային բիզնեսի ներկայությունը եվրոպական երկրներում:«Աշխարհաքաղաքական իրավիճակից ելնելով՝ մենք այժմ կրճատում ենք մեր ներկայությունը որպես բանկային բիզնես այլ երկրներում: Մենք արդեն դուրս ենք եկել Թուրքիայից: Մենք ասել ենք, որ քննարկում ենք Եվրոպայում մեր ներկայությունը նվազեցնելու հետ կապված տարբերակներ: Կարծում եմ, դա տեղի կունենա մեկ-երկու տարվա հեռանկարում»,- ասել էր նա:Նշենք, որ 2019-ի ամռանը Սբերբանկը վաճառեց Թուրքիայում գործող իր դուստր ստորաբաժանումը`DenizBank-ը Emirates NBD-ին: Ենթադրվում էր, որ Սբերբանկի ընդհանուր դրամական հոսքերը DenizBank-ի վաճառքից պետք է կազմեին մոտ $5 միլիարդ: Tweet Դիտում՝ 5323

Сбербанк продает свой банковский бизнес в Европе
Европейское подразделение Сбербанка - Sberbank Europe AG - подписало соглашение о продаже своих «дочек» в Боснии и Герцеговине, Хорватии, Венгрии, Сербии и Словении
Совокупные активы на продажу составляют €7.329 млрд, у реализуемых банков 162 филиала и около 600 тыс. клиентов на конец прошлого года, передает RBC со ссыкой на сообщение банка. Общая сумма сделки составит порядка €500 млн.
Сбербанк «принял решение сократить присутствие в Центральной и Восточной Европе, чтобы сосредоточиться на приоритетных рынках и исследовать новые бизнес-модели», объяснили в банке. Sberbank Europe (со штаб-квартирой в Вене) в Восточной Европе продолжит владеть чешским банком Sberbank Czech Republic.
«Закрытие сделки подлежит необходимому согласованию со стороны локальных и международных регуляторов, а также локальных антимонопольных ведомств. Ожидается, что одобрение будет получено в 2022 году»,-отметили в Сбербанке.
Banks.am напоминает, что в июне этого года первый заместитель председателя Правления Сбербанка Лев Хасис отмечал, что банк планирует в перспективе одного-двух лет сократить присутствие своего банковского бизнеса в европейских странах.
«Ввиду геополитической ситуации мы сейчас сокращаем наше присутствие как банковского бизнеса в других странах. Мы уже вышли из Турции. Мы уже сказали, что рассматриваем варианты, связанные с тем, как уменьшить свое присутствие в Европе. Я думаю, что это произойдет в перспективе одного-двух лет»,- говорил он.
Отметим, что летом 2019 года Сбербанк продал свою дочернюю структуру в Турции - DenizBank - дубайскому Emirates NBD. Общий объем денежного потока Сбербанка от продажи DenizBank-а должен был составить около $5 млрд.