Եվրագոտու գնաճը հասել է առավելագույնի՝ 2008 թվականից ի վեր
Եվրագոտու տարեկան գնաճը 2021 թվականի հոկտեմբերին, ըստ նախնական գնահատականների, հասել է 4,1%-ի, ինչը ամենաբարձր ցուցանիշն է 2008 թվականի հուլիսից ի վեր, հաղորդում է Frank Media-ն՝ վկայակոչելով Եվրաստատը։
Եվրագոտու երկրների շարքում տարեկան ամենաբարձր գնաճը գրանցվել է Լիտվայում (8,2%), Էստոնիայում (7,4%) եւ Լատվիայում (6%)։ Ամենաքիչը սպառողական գներն աճել են Մալթայում (1,4%), Պորտուգալիայում (1,8%) եւ Ֆինլանդիայում (2,8%):
Ըստ Եվրաստատի տվյալների՝ հոկտեմբերին տարեկան գնաճի վրա ամենամեծ ազդեցությունն է ունեցել էներգակիրների գների աճը (+23,5%՝ սեպտեմբերի 17,6%-ի դիմաց)։ Սննդամթերքի, ալկոհոլի եւ ծխախոտի սպառողական գներն աճել են 2%-ով։

Инфляция в еврозоне достигла максимума с 2008 года
Годовая инфляция в еврозоне в октябре 2021 года, по предварительной оценке, достигла 4,1%, что стало максимальным значением с июля 2008 года, сообщает Frank Media со ссылкой на Евростат.
Наибольшая годовая инфляция среди стран еврозоны зафиксирована в Литве (8,2%), Эстонии (7,4%) и Латвии (6%). Меньше всего потребительские цены выросли на Мальте (1,4%), в Португалии (1,8%) и в Финляндии (2,8%).
Как отметил Евростат, наибольший вклад в годовую инфляцию в октябре внес рост цен на энергию (+23,5 против 17,6% в сентябре). Cтоимость продуктов питания, алкоголя и табачных изделий выросла на 2%.