ՌԴ-ն նախատեսում է մոտ ապագայում $1 միլիարդի ներդրում կատարել Հայաստանում
ՌԴ տնտեսական զարգացման փոխնախարար Դմիտրի Վոլվաչը Հայ-ռուսական 8-րդ միջտարածաշրջանային համաժողովի շրջանակում հայտարարել է, որ Ռուսաստանը նախատեսում է մոտ ապագայում $1 միլիարդի ներդրում կատարել Հայաստանի տնտեսության մեջ:
«Մեզ մոտ շատ լավ է վերականգնվում փոխադարձ առեւտուրը, 2021 թվականին ունենք 17% աճ: Եվ սա չնայած այն հանգամանքին, որ համավարակի տարում առեւտուրը նվազել էր 4%-ով: Մեր ներդրումային համագործակցությունն աճում է. ավելի քան $2,2 միլիարդի համատեղ ներդրումներ Ռուսաստանից դեպի Հայաստան: Մենք գիտենք, որ կան $1 մլրդ գումարից ավելիի կոնկրետ նախագծեր, որոնք շուտով կմտնեն Հայաստանի տնտեսություն»,- Վոլվաչի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Նրա խոսքով՝ ներդրումները շատ լուրջ ավանդ կլինեն Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ տնտեսական, սոցիալական եւ մշակութային հարաբերությունների զարգացման, նոր տեխնոլոգիական աշխատատեղերի ստեղծման գործում եւ կաջակցեն փոխանակմանը տնտեսության, մշակույթի, ենթակառուցվածքների զարգացման ոլորտներում:
Իր հերթին, ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարար Մաքսիմ Ռեշետնիկովը հաստատել է, որ առաջիկա տարիներին ռուսաստանյան ընկերությունները պատրաստ են մոտ $1 միլիարդի ներդրում կատարել Հայաստանի տնտեսությունում. «Մեր առեւտրաշրջանառությունն արդեն գերազանցել է մինչկովիդյան ցուցանիշները, իսկ Հայաստանի խոշորագույն հարկատուների թվում են ռուսաստանյան ընկերությունները»,- ավելացրել է նա:

Россия планирует в ближайшее время инвестировать в экономику Армении $1 млрд
Заместитель министра экономического развития РФ Дмитрий Вольвач в рамках Восьмого армяно-российского межрегионального форума заявил, что Россия планирует в ближайшее время инвестировать в экономику Армении $1 млрд.
«У нас очень неплохо восстанавливается взаимный товарооборот в 2021 году - 17% роста. Это при том, что почти на 4% мы упали в пандемийном году. У нас растет инвестиционное сотрудничество: более $2,2 млрд совместно накопленные инвестиции из РФ в Армению. Мы знаем, что есть конкретные проекты на сумму в более $1 млрд, которые в ближайшее время поступят в экономику Армении»,- приводит слова Вольвача агентство ТАСС.
По его словам, инвестиции послужат очень серьезным вкладом в развитие экономических, социальных и культурных отношений между Россией и Арменией, в создание новых технологичных рабочих мест и будут способствовать обмену в различных областях экономики, культуры, развития инфраструктуры.
В свою очередь, министр экономического развития РФ Максим Решетников подтвердил, что в ближайшие годы российские компании готовы инвестировать в экономику Армении около $1 млрд. «Наш товарооборот уже превысил доковидные показатели, а в числе крупнейших налогоплательщиков в Армении - российские компании»,- добавил он.