Twitter-ի հիմնադիրը նախատեսում է ստեղծել բիթքոինի մայնինգի համակարգ
Ամերիկյան Square ֆինտեխ ընկերությունը, որը ղեկավարում է Twitter-ի հիմնադիր Ջեք Դորսին, նախատեսում է ստեղծել բիթքոինի մայնինգի համակարգ, հաղորդում է RBC-ն՝ վկայակոչելով Bloomberg գործակալությունը։
Այս մասին Ջեք Դորսին հայտարարել է Twitter-ում եւ նշել, որ համակարգը հիմնված կլինի «անհատական չիպերի եւ բաց ելակետային կոդի վրա՝ ամբողջ աշխարհի անհատների եւ ձեռնարկությունների համար»: Ընկերությունը կհետեւի ապարատային դրամապանակի մոդելին եւ «կկառուցվի բաց ձեւաչափով՝ հանրության հետ համագործակցությամբ»:
«Մայնինգը ոչ բոլորին է հասանելի: Բիթքոինի մայնինգը պետք է լինի նույնքան հեշտ, որքան սարքը էներգիայի աղբյուրին միացնելը: Այսօր չկան բավարար խթաններ, որպեսզի մարդիկ ինքնուրույն հաղթահարեն մայնինգի գործարկման հետ կապված դժվարությունները»,- գրել է Ջեք Դորսին:

Основатель Twitter планирует создать систему майнинга биткоина
Американская финтех-компания Square, которую возглавляет основатель социальной сети Twitter Джек Дорси, планирует создать систему майнинга биткоина, сообщает RBC со ссылкой Bloomberg.
Об этом Дорси заявил в соцсети Twitter, отметив, что система майнинга будет основана на «кастомных микросхемах и открытом исходном коде для частных лиц и предприятий по всему миру». Компания будет следовать модели аппаратного кошелька и «строиться в открытом виде в сотрудничестве с сообществом».
«Майнинг доступен не всем. Добыча биткоина должна быть такой же простой, как подключение установки к источнику питания. Сегодня нет достаточных стимулов для того, чтобы люди сами преодолевали сложности, связанные с запуском майнера»,- написал Джек Дорси.