Էրդողանին կոչ են արել չմիջամտել Կենտրոնական բանկի գործերին
Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության ղեկավար Քեմալ Քըլըչդարօղլուն թուրքական լիրայի ռեկորդային անկման ֆոնին նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին կոչ է արել չմիջամտել Կենտրոնական բանկի գործերին, հաղորդում է Prime գործակալությունը:
«Վերջին 45 օրվա ընթացքում լիրան 10% է կորցրել, եւ բոլորը շատ լավ գիտեն, որ դա Կենտրոնական բանկի աշխատանքներին նախագահի միջամտության արդյունքն է: Ես կոչ եմ անում նախագահին չանել դա, Կենտրոնական բանկում կան մասնագետներ, որոնք գիտեն իրենց գործը»,- ասել է Քըլըչդարօղլուն Թուրքիայի Կենտրոնական բանկի ղեկավար Շահափ Քավջիօղլուի հետ հանդիպումից հետո:
Նա հավելել է, որ Կենտրոնական բանկի գործողությունների պատճառով Թուրքիային «ձմեռային շատ բարդ շրջան է սպասում»: «Առջեւում մեզ թանկացումների «սառը ցնցուղ» է սպասում, քաղաքացիներին դժվար է լինելու: Ցուրտ ձմռան դեպքում անհրաժեշտ է ստեղծել հատուկ հիմնադրամ»,- ասել է թուրք քաղաքական գործիչը:
Իր հերթին, Շահափ Քավջիօղլուն ասել է, որ Կենտրոնական բանկը պետք է քաղաքականությունից դուրս լինի: «ԿԲ-ն անում է անհրաժեշտ ամեն ինչ եւ ձեռնարկում է բոլոր միջոցները ֆինանսական շուկայում իրավիճակը կայունացնելու համար: Մեր պահուստները մոտեցել են $125 միլիարդի, եւ դրանք շարունակում են աճել. 7 ամսվա ընթացքում պահուստներն աճել են $35 միլիարդ դոլարով»,- ասել է ԿԲ ղեկավարը: Նա նաեւ հավելել է, որ ԿԲ նիստում, որը տեղի կունենա հոկտեմբերի 21-ին, «տոկոսադրույքի հետ կապված ամենաճիշտ որոշումները կընդունվեն»:
Banks.am-ը հիշեցնում է, որ օրերս թուրքական լիրան ռեկորդային ցածր մակարդակի էր հասել այն բանից հետո, երբ Էրդողանը պաշտոններից հեռացրել էր Թուրքիայի Կենտրոնական բանկի երկու փոխնախագահներին։ Նրանցից մեկը Կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականության կոմիտեի յոթ անդամներից միակն էր, ով դեմ էր անցած ամիս տոկոսադրույքի իջեցմանը։ Իսկ մյուսը համարվում էր ԿԲ ներկայիս ղեկավարի փոխարինողի հավանական թեկնածու։

Глава основной оппозиционной Народно-республиканской партии Турции Кемаль Кылычдароглу на фоне рекордного падения лиры призвал президента страны Реджепа Тайипа Эрдогана не вмешиваться в дела Центрального банка, сообщает агентство «Прайм».«За последние 45 дней лира потеряла 10%, и все прекрасно знают, что это результат вмешательства президента в работу Центробанка. Я призываю президента: не нужно этого делать, в ЦБ есть специалисты, которые знают свое дело»,- сказал Кылычдароглу после встречи с главой ЦБ Турции Шахапом Кавджиоглу.Он добавил, что из-за действий Центробанка Турцию «ждет очень сложный зимний период». «Впереди нас ждет «холодный душ» повышения цен, гражданам придется нелегко. Необходимо создать специальный фонд на случай трудной зимы»,- сказал турецкий политик.В свою очередь, Шахап Кавджиоглу заявил, что Центробанк должен быть вне политики.«ЦБ делает все необходимое и принимает все меры для стабилизации обстановки на финансовом рынке. Наши резервы приблизились к $125 миллиардам, и они продолжают увеличиваться: за семь месяцев резервы выросли на $35 миллиардов»,- сказал глава ЦБ. Он также добавил, что на заседании ЦБ, которое состоится 21 октября, «будут приняты самые правильные решения относительно ставки». 14.10.2021 | 16:54 Турецкая лира упала до рекордно низкого уровня после увольнений в ЦБ Banks.am напоминает, что на днях турецкая лира упала до рекордно низкого уровня после того, как президент Эрдоган снял с должности двух заместителей главы Центрального банка Турции. Один из них - единственный из семи членов комитета по денежно-кредитной политике ЦБ, выступивший против снижения ставки в прошлом месяце. Другого считали возможным кандидатом на смену действующему главы ЦБ. Tweet Просмотры 4377