ԱՄՀ խորհուրդը վստահություն է հայտնել Գեորգիեւային Doing Business-ի գործով
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) գործադիր խորհուրդը տեղեկացրել է, որ ավարտել է հիմնադրամի ղեկավար Կրիստալինա Գեորգիեւայի գործունեության ստուգումը՝ կապված 2018թ-ին Doing Business վարկանիշի պատրաստման ընթացքում հայտնաբերված խախտումների հետ, եւ նրա մեղքը չի ապացուցվել, հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը:
Խորհուրդը վստահություն է հայտնել Գեորգիեւային եւ որոշել է չհեռացնել նրան պաշտոնից: Նշվում է, որ խորհուրդն այս թեմայով 8 հանդիպում, երկու մանրամասն քննարկում է  անցկացրել Գեորգիեւայի եւ WilmerHale իրավաբանական ընկերության ներկայացուցիչների հետ, որոնք խախտումներ էին բացահայտել վարկանիշի պատրաստման ընթացքում:
«Գործադիր խորհուրդը գտել է, որ տրամադրված տեղեկատվությունը համոզիչ ապացույցներ չի տալիս առ այն, որ ԱՄՀ ղեկավարը ոչ հարիր դեր է խաղացել 2018 թվականին Doing Business զեկույցի պատրաստման ընթացքում, երբ նա ղեկավարել է Համաշխարհային բանկը»,- ասված է ԱՄՀ հաղորդագրության մեջ:
Banks.am-ը հիշեցնում է, որ այս տարվա սեպտեմբերին Համաշխարհային բանկը որոշել էր հրաժարվել Doing Business իր ամենամյա զեկույցների պատրաստման հետագա պրակտիկայից՝ ոչ վաղ անցյալում որոշ զեկույցներում տվյալների մասով խախտումների վերաբերյալ տեղեկատվության լույսի ներքո:

Cовет МВФ выразил доверие Георгиевой по делу Doing Business
Исполнительный совет Международного валютного фонда (МВФ) сообщил, что завершил проверку действий директора-распорядителя фонда Кристалины Георгиевой в связи со вскрывшимися нарушениями при подготовке рейтинга Doing Business в 2018 году, и не нашел доказательств ее вины, сообщает «Интефакс»
Совет выразил ей доверие и решил не отстранять ее от должности. Отмечается что совет провел восемь собраний по этой теме, две подробные дискуссии с Георгиевой и представителями юридической фирмы WilmerHale, которая выявила нарушения в составлении рейтинга, и тщательно изучили всю имеющуюся информацию.
«Исполнительный совет посчитал, что представленная информация не содержит убедительных доказательств того, что директор-распорядитель играла неподобающую роль в подготовке отчета Doing Business в 2018 году, когда она была главой Всемирного банка»,- говорится в пресс-релизе МВФ.
Banks.am напоминает, что в сентябре этого года Всемирный банк (ВБ) принял решение отказаться от практики дальнейшей подготовки своих ежегодных докладов Doing Business в свете информации о нарушениях при составлении в недавнем прошлом ряда данных отчетов.