«Գեոպրոմայնինգը» ՀՀ կառավարությանն է նվիրել ԶՊՄԿ-ի բաժնետոմսերի 15%-ը
«Արդյունաբերական ընկերություն» ԲԸ-ն, որը «Գեոպրոմայնինգ» ընկերության դուստր ձեռնարկությունն է, ՀՀ կառավարությանն է նվիրաբերել Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) իր բաժնետոմսերի 25%-ը։
Այսօրվանից «Արդյունաբերական ընկերությանն» է պատկանում ԶՊՄԿ 60%-ը։ ՀՀ կառավարությանը նվիրաբերված 25%-ը կազմում է ԶՊՄԿ ընդհանուր կապիտալի 15%-ը, որն էլ անցել է ՀՀ սեփականությանը։
«Գեոպրոմայնինգ» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Ռոման Տրոցենկոն այս կապակցությամբ ասել է.
««Գեոպրոմայնինգ» ընկերությունը Հայաստանում ներկայություն ունի երկար տարիներ, եւ մենք արդեն գրեթե 2 տասնամյակ է վստահելի գործընկեր ենք հանդիսանում Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի համար: Ուրախ ենք մեր բիզնեսը Հայաստանում ավելի ընդլայնելու եւ ԶՊՄԿ-ի մեծամասնական մասնաբաժին ձեռք բերելու հնարավորության կապակցությամբ՝ միաժամանակ առաջարկելով ՀՀ-ի 15% բաժնեմասնակցությունը ԶՊՄԿ֊-ի սեփական կապիտալում:
Մենք մտադիր ենք ընդլայնել համագործակցությունը ՀՀ կառավարության հետ, եւ սա ավելի լայն ներդրումային տեսլականի առաջին քայլն է: Այս ամենից կշահի Հայաստանը, ժողովուրդն ու մեր բաժնետերերը, ինչպես նաեւ Հայաստանի տնտեսության համար կբացվեն նոր հնարավորություններ: Նպատակ ունենք առաջիկա տարիներին Հայաստանում սկսել նոր պղնձաձուլարանի կառուցումը»։

Компания «ГеоПроМайнинг» передала правительству Армении 15% акций ЗММК
Акционерное общество «Промышленная компания», которая является дочерним предприятием компании «ГеоПроМайнинг», передала правительству Армении 25% своих акций.
С сегодняшнего дня «Промышленная компания» владеет 60% акций Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК). 25% акций, переданных правительству Армении, составляют 15% общего капитала ЗММК, которые, следовательно, перешли во владение Республики Армения.
Член Совета директоров «ГеоПроМайнинг» Роман Троценко по этому поводу сказал:
«Компания «ГеоПроМайнинг» работает в Армении много лет, и мы являемся надежным партнером для Республики Армения и армян на протяжении почти двух десятилетий. Мы с радостью воспользовались возможностью дальнейшего расширения нашего бизнеса в Армении и приобретения контрольного пакета акций ЗММК, одновременно предлагая государству Армения 15% долевого участия.
Мы намерены расширять сотрудничество с правительством Республики Армения, и это первый шаг в рамках нашего более широкого инвестиционного видения. Все это принесет выгоду Республике Армения, народу и нашим акционерам, а также откроет новые возможности для экономики Армении. Мы намерены в ближайшие годы начать строительство нового медеплавильного завода в Армении».