Ford-ը $7 միլիարդ կուղղի էլեկտրամոբիլների արտադրությանը
Ford-ը եւ հարավկորեական SK Innovation ընկերությունը պայմանավորվել են համատեղ ներդրումներ կատարել ԱՄՆ-ում երկու հսկայական նոր համալիրների կառուցման մեջ, որտեղ կիրականացնեն էլեկտրամոբիլների եւ մարտկոցների արտադրություն:
Ընդհանուր առմամբ, գործընկերները $11,4 միլիարդ կներդնեն նոր նախագծերում, որից $7 միլիարդը` Ford-ը: Այդ մասին հաղորդում է RBC-ն՝ վկայակոչելով ամերիկյան ավտոարտադրողի մամուլի ծառայությունը:
Արտադրությունը Ford-ի ամերիկյան նոր ձեռնարկություններում կմեկնարկի 2025 թվականին: Այդ ժամանակ Ford-ի ընդհանուր ներդրումներն էլեկտրական տեխնոլոգիաներում կգերազանցեն $30 միլիարդը։ Ըստ ավտոարտադրողի` մինչեւ 2030 թվականը Ford-ի վաճառքների 40%-50%-ը բաժին կհասնի էլեկտրական մեքենաներին:
Banks.am-ը հիշեցնում է, որ գերմանական Mercedes-Benz ավտոարտադրողը նախատեսում է մինչեւ 2030 թվականն ամբողջությամբ անցնել էլեկտրամոբիլների արտադրությանն ու այդ ընթացքում ներդնել նշված ուղղությամբ ավելի քան €40 մլրդ։
Ընկերությունը կանխատեսում է, որ 2025թ. Mercedes-Benz-ի վաճառքների 50%-ը բաժին կհասնի էլեկտրամոբիլներին կամ հիբրիդային տարբերակներին:

Ford инвестирует $7 млрд в производство электромобилей
Ford и южнокорейская компания SK Innovation договорились о совместных инвестициях в строительство двух новых огромных комплексов в США, где наладят выпуск электрокаров и аккумуляторов для них.
В общей сложности партнеры вложат в новые проекты $11,4 млрд, из которых $7 млрд инвестирует Ford. Об этом сообщает RBC со ссылкой пресс-службу американского автопроизводителя.
Производство на новых американских предприятиях Ford начнется в 2025 году. К этому времени общий размер инвестиций Ford в электрические технологии превысит $30 млрд. Как отмечает автопроизводитель, к 2030 году от 40% до 50% всех продаж Ford придется на электрические машины.
Banks.am напоминает, что немецкий автопроизводитель Mercedes-Benz планирует полностью перейти на электромобили к 2030 году и инвестировать к этому времени в данное направление более €40 миллиардов.
Согласно прогнозам компании, к 2025 году 50% продаж Mercedes-Benz будут приходиться на электромобили или гибриды.