ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը մասնակցել է Հայկական գործարար համաժողովին
ՎՏԲ -Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն - Տնօրինության նախագահ Իվան Տելեգինը եւ Գլխավոր տնօրենի - Տնօրինության նախագահի տեղակալ Սոֆյա Մաճկալյանը մասնակցել են Հայկական գործարար համաժողով 2021-ին:
Միջոցառումը կազմակերպել էր Հայ ձեռնարկատերերի ասոցիացիան՝ «Տաշիր» ընկերությունների խմբի աջակցությամբ:
Համաժողովը հավաքել էր հարյուրավոր գործարարների Հայաստանից եւ արտերկրից: Միջոցառմանը ներկա էին Հայաստանի եւ Ռուսաստանի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչները: Ֆորումի հիմնական նպատակները դարձան Հայաստանի տնտեսական ներուժի զարգացումը ներդրումների ներհոսքի միջոցով, տարբեր երկրների ձեռնարկատերերի միջեւ՝ առաջին հերթին Ռուսաստանից, ավելի սերտ տնտեսական փոխգործակցության ստեղծումը, երիտասարդական ձեռներեցության խթանումն ու աջակցությունը, երկխոսության նոր մակարդակի ստեղծումը ամբողջ աշխարհի հայ գործարար համայնքում:
Միջոցառման առանցքային թեմաներն էին Ռուսաստանի եւ Հայաստանի գործարար համայնքների միջեւ արդյունավետ հարաբերությունների ձեւավորումը եւ երկու երկրների միջեւ տնտեսական կապերի զարգացումը:
«Ռուս-հայկական հարաբերությունները հիմնված են բարեկամության, գործընկերության եւ դաշնակցության սկզբունքների վրա, մշակույթի բարի ավանդույթների եւ հոգեւոր մտերմության վրա: Վստահաբար կարող ենք ասել, որ Հայկական գործարար համաժողովը, ստեղծելով տարբեր գործարար համայնքների միջեւ բաց երկխոսության հարթակ, նպաստում է երկու երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական եւ ներդրումային համագործակցության ամրապնդմանը, Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում համատեղ ծրագրերի հաջող իրականացմանը»,- նշել է Իվան Տելեգինը:
Հայկական գործարար համաժողովն անցկացվում է առաջին անգամ, հետագայում ակնկալվում է այն ավելի ընդլայնել, ստեղծել նոր հնարավորություններ ամբողջ աշխարհի հայ գործարար համայնքի միջեւ տնտեսական փոխգործակցության ամրապնդման համար: Ֆորումը կդառնա տարբեր մակարդակներով գործարար համագործակցության ամենամեծ հարթակն, ինչը կնպաստի Հայաստանում տնտեսական ներուժի աճին եւ ներդրումային հնարավորությունների զարգացմանը, երկրում նորարար ձեռներեցության ոգու ամրապնդմանը:

Банк ВТБ (Армения) принял участие в Армянском бизнес-форуме 2021
Генеральный директор - председатель директората ВТБ (Армения) Иван Телегин и заместитель генерального директора - председатель директората банка Софья Мачкалян приняли участие в Армянском бизнес-форуме 2021.
Мероприятие было организовано Ассоциацией армянских предпринимателей при поддержке группы компаний «Ташир».
Форум собрал сотни предпринимателей из Армении и других стран. В нем приняли участие официальные представители правительства Армении и России. Основными целями форума стали развитие экономического потенциала Армении за счет притока инвестиций, создание более тесного экономического взаимодействия между предпринимателями из разных стран, прежде всего из России, стимулирование и поддержка молодежного предпринимательства, установление нового уровня диалога в армянском деловом сообществе по всему миру.
Ключевыми темами форума стали формирование эффективных взаимоотношений между бизнес-сообществом России и Армении и развитие экономических связей между двумя странами.
«Российско-армянские отношения основаны на принципах дружбы, партнерства и союзничества, на добрых традициях культуры и духовной близости. С уверенностью можно сказать, что Армянский бизнес-форум, посредством создания площадки для открытого диалога между различными бизнес-сообществами, способствует укреплению торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества двух стран, успешной реализации совместных проектов в разных отраслях экономики Армении»,- отметил Иван Телегин.
Армянский бизнес-форум проходит впервые, в планах - дальнейшее его масштабирование, создание новых возможностей для укрепления экономического взаимодействия между армянским деловым сообществом по всему миру. Форум станет крупнейшей площадкой для взаимодействия бизнеса на разных уровнях и будет способствовать росту экономического потенциала и развитию инвестиционных возможностей в Армении