Ֆինանսական վնասաբեր ծրագրերը կրկնակի քիչ են անհանգստացնում ՀՀ օգտատերերին
Հայաստանում օգտատերերի բաժինը, որոնք 2021-ի ապրիլ-հունիսին ենթարկվել են համակարգչային ֆինանսական վնասաբեր ծրագրերի գրոհների, կազմել է 0,7%, Ադրբեջանում գրանցվել է նույն ցուցանիշը, իսկ Վրաստանում այն կազմել է 0,4%:
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչությունը տեղեկացնում է, որ 2020-ի երկրորդ եռամսյակում Հայաստանում օգտատերերի 1,3%-ը բախվել է իր համակարգիչներում այն վնասաբեր ծրագրային ապահովման գործարկման փորձերին, որոնք նախատեսված են բանկային հաշիվներին առցանց հասանելիության միջոցով դրամի գողության համար: Վրաստանում եւ Ադրբեջանում այդ ցուցանիշը կազմել է 0,9%։
Աշխարհի երկրներում օգտատերերի ամենամեծ մասնաբաժինը, որոնց համակարգիչները 2021 թվականի ապրիլ-հունիսին բախվել են ֆինանսական վնասաբեր ծրագրերի գրոհների, գրանցվել է Թուրքմենստանում՝ 5,8%, որին հաջորդում են Տաջիկստանը (5,0%) եւ Աֆղանստանը (4,2%):
«Կիբեռհանցագործները դեպի օգտատերերի բանկային ռեկվիզիտներ եւ փողեր ճանապարհ են հարթում բանկերի, համացանցային խանութների եւ վճարային համակարգերի կեղծ վեբ-էջեր ստեղծելու, ինչպես նաեւ սպամի, ֆիշինգի եւ ստեղնաշարային լրտես ծրագրերի միջոցով։ Նրանց հիմնական նպատակն է օգտատերերին դրդելը, որ նրանք տնային եւ կորպորատիվ համակարգիչներ ներբեռնեն բանկային տրոյական ծրագրեր, որոնք չարագործներին են ուղարկում  բանկային քարտերի եւ վճարային ռեկվիզիտների մասին տեղեկատվությունը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Փորձագետները համարում են, որ տրոյական ծրագրերից լավագույն պաշտպանությունն է էլեկտրոնային փոստով, սոցիալական ցանցերով կամ մեսենջերներով անծանոթների ուղարկած կցված ֆայլերը (նիշք) չբացելը եւ վեբ-կայքերից ներբեռնված ծրագրերը չգործարկելը, եթե օգտատերը 100%-ով վստահ չէ ֆայլերի աղբյուրի նկատմամբ։
Անհրաժեշտ է նաեւ մշտապես նորացնել ծրագրային ապահովումը. ցանցահեններն օգտագործում են ծրագրերի պաշտպանական համակարգերի հայտնի սողանցքները եւ դրանցով համակարգիչ են ուղարկում տրոյական ծրագրեր։ Լիարժեք պաշտպանվելու համար հարկ է տեղադրել հակավիրուսային ծրագրային ապահովում կամ տրոյական ծրագրերը հեռացնող ուտիլիտ։ Այդ ԾԱ-ն, կանոնավոր կերպով նորացնելու պայմանի կատարման դեպքում, սքանավորում է համակարգը տրոյացիների հայտնաբերման համար եւ ավտոմատ ստուգում ցանկացած ծրագիր կամ գործարկվող ֆայլ։

Финансовые зловреды почти вдвое меньше беспокоят пользователей в Армении
Доля пользователей в Армении, которые в апреле-июне 2021 года подверглись атакам финансовых компьютерных зловредов, составила 0,7%, в Азербайджане был зарегистрирован аналогичный показатель, а в Грузии он составил 0,4%.
Как передает представительство «Лаборатории Касперского» в Армении, во втором квартале 2020 года 1,3% пользователей в Армении столкнулись с попытками запуска на своих компьютерах вредоносного программного обеспечения, предназначенного для кражи денежных средств через онлайн-доступ к банковским счетам.
В Грузии и Азербайджане этот показатель составил 0,9%.
Среди стран мира наибольшая доля пользователей, компьютеры которых в течение апреля-июня 2021 года столкнулись с атаками финансовых зловредов, была зарегистрирована в Туркменистане – 5,8%, за которым следуют Таджикистан (5,0%) и Афганистан (4,2%).
«Киберпреступники прокладывают путь к банковским реквизитам и деньгам пользователей через создание поддельных веб-страниц банков, интернет-магазинов и платежных систем, а также посредством спама, фишинга и клавиатурных шпионов. Их основная цель – подтолкнуть пользователей к загрузке на домашние и корпоративные компьютеры банковских троянских программ, которые отправляют информацию о банковских картах или платежных реквизитах злоумышленникам»,- отмечается в сообщении.
Как считают эксперты, лучшая защита от троянов - никогда не открывать присланные незнакомыми людьми вложения электронной почты, социальных сетей или мессенджеров и не запускать программы, если пользователь не уверен на все 100% в источнике файлов.
Следует всегда обновлять программное обеспечение: хакеры используют известные бреши в системе защиты программ, и через них засылают на компьютер троянцев. Чтобы полностью обезопасить себя, следует установить антивирусное программное обеспечение или утилиту для удаления троянских программ. Это ПО, при выполнении условия регулярного обновления, сканирует систему на наличие троянцев и автоматически проверяет любую программу или исполняемый файл.