Զելենսկին ԱՄՆ-ում ներկայացրել է Ուկրաինայի փոխակերպման $277 մլրդ-ի ծրագիրը
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Վաշինգտոնում ներկայացրել է «Ուկրաինայի փոխակերպման ծրագիրը», որը ներառում է ավելի քան 80 նախագիծ՝  $277 մլրդ արժողությամբ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք ունենք հստակ պատկերացում` ինչպիսին պետք է դառնա Ուկրաինան 5-10 տարի հետո: Սա մեր պետության փոխակերպման հավակնոտ ծրագիրն է: Ավելի շատ արդարություն, ավելի շատ հնարավորություններ. մենք կառուցում ենք հաջողակ եւ կայուն Ուկրաինա»,- ասել է նա:
Նշվում է, որ փաստաթուղթը սահմանում է Ուկրաինայի զարգացման տեսլականը առաջիկա տարիների համար` որպես «անվտանգության ամրակետ, թվային, ենթակառուցվածքային եւ գյուղատնտեսական հանգույց»:
Զելենսկին պարզաբանել է, որ ծրագիրը սահմանում է մարդկային կապիտալի զարգացման հավակնոտ նպատակներ`ապահովելով երկրի «կանաչ» փոխակերպումն ու էներգետիկ անվտանգությունը:
Նախագահը նշել է, որ այդ նախագծերը նախատեսում են ֆինանսավորում Ուկրաինայի պետական բյուջեից, ինչպես նաեւ միջազգային աջակցության ծրագրերի, վարկերի եւ ներդրումների հաշվին:

Зеленский представил в Вашингтоне план трансформации Украины на $277 млрд
Президент Украины Владимир Зеленский представил в Вашингтоне «план трансформации Украины», в котором заложены более 80 проектов на сумму $277 млрд, сообщает ТАСС.
«Мы имеем четкое видение, какой должна стать Украина через пять-десять лет. Это амбициозный план трансформации нашего государства. Больше справедливости, больше возможностей - строим успешную и устойчивую Украину», - сказал он.
Отмечается, что документ определяет видение развития Украины на ближайшие годы как «форпоста безопасности, цифрового, инфраструктурного и аграрного хаба».
Зеленский пояснил, что план определяет амбициозные цели относительно развития человеческого капитала, обеспечения «зеленой» трансформации и энергетической безопасности страны.
Президент отметил, что это проекты предусматривают финансирование за счет государственного бюджета Украины, а также привлечения программ международной помощи, кредитов, инвестиций.