Եվրոպական Հանձնաժողովը “Արմենալին” կասկածում է դեմպինգի մեջ
Երեւան /Մեդիամաքս/. Եվրոպական Հանձնաժողովը հակադեմպինգային հետաքննություն է սկսել Չինաստանից, Բրազիլիայից եւ Հայաստանից ալյումինե## փայլաթիթեղի արտադրողների նկատմամբ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, վկայակոչելով համաշխարհային գործակալությունները, Եվրոպական Հանձնաժողովի հայտարարությունում ասվում է, որ հետաքննության նպատակն է նշված երկրների արտադրողների կողմից հնարավոր դեմպինգային գների կիրառման ու եվրոպական արտադրողներին տնտեսական վնաս հասցնելու փաստերի բացահայտումը:
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը նշում, է, որ հայաստանյան “Արմենալ” գործարանը, որը հիմնվել է 2000 թվականի մայիսին Քանաքեռի ալյումինե գործարանի հիմքի վրա, հանդիսանում է Հայաստանի խոշորագույն արդյունաբերական ձեռնարկություններից մեկը, ինչպես նաեւ ալյումինե փայլաթիթեղի միակ արտադրողը Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում:

Европейская Комиссия подозревает «Арменал» в демпинге
Ереван /Медиамакс/. Европейская Комиссия начала антидемпинговое расследование по фактам поставок алюминиевой фольги## из Китая, Бразилии и Армении.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на мировые информационное агентства, в заявлении Европейской Комиссии говорится, что целью расследования является выявление возможного применения демпинговых цен со стороны производителей из указанных стран и нанесения ими ущерба европейским производителям.
Медиамакс отмечает, что армянский завод «Арменал», созданный в мае 2000 года на базе Канакерского алюминиевого завода, является одним из крупнейших промышленных предприятий Армении и единственным производителем алюминиевой фольги на Кавказе и в Центральной Азии.