Covid-19-ի դեմ պատվաստանյութ մշակած ամերիկյան Moderna դեղագործական ընկերությունն անցած եռամսյակում գրանցել է ավելի քան $4 միլիարդի եկամուտ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:Համաձայն հրապարակված եռամսյակային ֆինանսական հաշվետվության՝ տարեկան կտրվածքով ընկերության եկամուտն աճել է ավելի քան 65 անգամ:Այսպես, հունիսի 30-ին ավարտված եռամսյա հաշվետու ժամանակաշրջանում Moderna-ի եկամուտը կազմել է $4,354 մլրդ: Կիսամյակում գրանցվել է $6,291 մլրդ եկամուտ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածներում ընկերության եկամուտը կազմել էր համապատասխանաբար $67 մլն եւ $75 մլն:Եռամսյա ժամկետում Moderna-ի զուտ շահույթը կազմել է $2,78 մլրդ: Անցած տարվա նույն ժամանակահատվածում ընկերությունը կրել էր $117 միլիոնի վնաս: Կիսամյակի ընթացքում Moderna-ն վաստակել է $4 մլրդ, մինչդեռ նախորդ տարվա հաշվետու ժամանակաշրջանում գրանցվել էին $241 միլիոնի կորուստներ։ Ընթացիկ տարում Moderna-ն մտադիր է արտադրել 800 միլիոնից մինչեւ 1 միլիարդ չափաբաժին պատվաստանյութ, իսկ 2022-ին նախատեսվում է, որ արտադրությունը կավելանա մինչեւ 2-3 միլիարդ չափաբաժին: 24.05.2021 | 11:03 Նուբար Աֆեյանն ընդգրկվել է պատվաստանյութերի ոլորտի նոր միլիարդատերերի վարկանիշում Banks.am-ը հիշեցնում է, որ համավարակի մեկնարկից ի վեր առնվազն ինը մարդ դարձել է դոլարային միլիարդատեր՝ COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութեր արտադրող դեղագործական ընկերությունների շահույթի աճի հաշվին։Մայիսի վերջի տվյալներով՝ ցուցակը գլխավորել էր Moderna-ի գլխավոր տնօրեն Ստեֆան Բանսելը։ Նրա կարողությունը գնահատվել էր $4,3 միլիարդ: Վարկանիշի չորրորդ հորիզոնականը զբաղեցրել էր Moderna-ի համահիմնադիր եւ տնօրենների խորհրդի նախագահ Նուբար Աֆեյանը: Նրա կարողությունը գնահատվել էր $1,9 միլիարդ: Tweet Դիտում՝ 2773

Американская фармацевтическая компания Moderna, разработавшая вакцину от нового коронавируса, зафиксировала выручку свыше $4 млрд за минувший квартал, cообщает ТАСС.Как следует из опубликованной квартальной финансовой отчетности, доходы компании в годовом исчислении выросли более чем в 65 раз.Так, за трехмесячный отчетный период, завершившийся 30 июня, выручка компании составила $4,354 млрд. За полугодовой период данные по этому показателю составили $6,291 млрд. За аналогичные периоды прошлого года выручка компании составляла $67 млн и $75 млн соответственно.Чистая прибыль компании за трехмесячный период составила $2,78 млрд. За аналогичный период прошлого года Moderna понесла убытки в размере $117 млн. За полгода компания заработала $4 млрд, хотя в прошлом году за отчетный период были зафиксированы убытки на сумму $241 млн.В текущем году Moderna намерена произвести от 800 млн до 1 млрд доз вакцины, говорится в пресс-релизе компании. В 2022 году объем производства, как ожидается, увеличится до 2-3 млрд доз. 24.05.2021 | 11:03 Нубар Афеян вошел в список новых миллиардеров в сфере производства вакцин Banks.am напоминает, что с начала пандемии как минимум девять человек стали долларовыми миллиардерами за счет роста прибыли фармацевтических компаний, производящих вакцины от COVID-19. По данным на конец мая, список возглавил генеральный директор Moderna Стефан Бансель. Его состояние оценивалось в $4,3 млрд. Четвертую позицию рейтинга занял соучредитель и председатель совета директоров компании Moderna Нубар Афеян. Его состояние оценивалось в $1,9 млрд. Tweet Просмотры 2777